1280 (1080) 2017-06-02 - 2017-06-08

30 lat temu Jan Paweł II jako pierwszą pozdrowił Gdynię

01.06.2017 r.

11 czerwca, dokładnie w 30. rocznicę wizyty papieża Jana Pawła II w Gdyni odbędzie się koncert upamiętniający to wydarzenie „Wciąż tak blisko…”. Wystąpią Elbląska Orkiestra Kameralna, Polski Chór Kameralny Jana Łukaszewskiego, Natalia Szroeder, Muniek Staszczyk, Natalia Kukulska, Rafał Brzozowski, Anna Jurksztowicz oraz Mieczysław Szcześniak.

30 lat temu podczas swojej trzeciej pielgrzymki do Polski Ojciec Święty odwiedził Gdynię. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta, które zgromadziło kilkaset tysięcy wiernych. 11 czerwca 1987 roku na skwerze Kościuszki Jan Paweł II wygłosił specjalną homilię do ludzi morza. To wówczas padły tak ważne słowa:
 
- Jako pierwszą pozdrawiam Gdynię. Chociaż rosłem na ziemi polskiej daleko stąd, to jednak mogę powiedzieć, że rosłem równolegle z tym miastem, które stało się poniekąd symbolem naszej drugiej niepodległości. Wraz z całym moim narodem nie przestaję żywić wdzięczności dla tych, którzy to miasto, ten port bałtycki, tworzyli tutaj od podstaw, poniekąd z niczego. Mam na myśli zwłaszcza wielkiego Polaka, inżyniera Eugeniusza Kwiatkowskiego, a wraz z nim wszystkich jego współpracowników. Byli oni przedstawicielami tego pokolenia, które po wiekach na nowo zrozumiało, że dostęp do morza jest elementem konstytutywnym niepodległości Polski. Jednym z elementów bardzo doniosłych. Gdynia stała się więc wyrazem nowej woli życia narodu. Wyrazem przekonywającym i skutecznym.
 
Dla upamiętnienia 30. rocznicy tego niezwykłego spotkania w Gdyni, niedaleko miejsca gdzie wznosił się ołtarz, odbędzie się widowisko multimedialno-muzyczne „Wciąż tak blisko…” .

W koncercie, pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego wystąpią: Elbląska Orkiestra Kameralna i Polski Chór Kameralny Jana Łukaszewskiego, a także gwiazdy polskiej piosenki Natalia Szroeder, Mieczysław Szcześniak, Natalia Kukulska, Rafał Brzozowski, Anna Jurksztowicz i po raz pierwszy w towarzystwie orkiestry Muniek Staszczyk. Pomiędzy występami artystów na ekranach prezentowane będą krótkie unikalne filmy z wizyty Ojca Świętego 30 lat temu, niezwykłe ujęcia ówczesnej Gdyni i atmosfery towarzyszącej pobytowi papieża.

Wydarzenie odbędzie się na placu przy Akwarium Gdyńskim (al. Jana Pawła II 1), w niedzielę 11 czerwca o godzinie 16.00. Wstęp wolny.

W dniu koncertu wprowadzone zostaną ograniczenia w ruchu kołowym na al. Jana Pawła II (od restauracji Róża Wiatrów do Akwarium Gdyńskiego) w godzinach 6.00 - 18.00.

fot. Grzegorz Nowaczyk

  • Koncert z okazji 30. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Gdyni - plakat