1285 (1085) 2017-07-28 - 2017-08-10

Gdynia z kolejną dotacją na walkę z niską emisją

Gdynia dzięki udziałowi w konkursie o nazwie „Czyste powietrze Pomorza – edycja 2016” pozyskała I transzę dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości 90 103 zł. Dzięki temu mieszkańcy już po raz trzeci otrzymują dofinansowanie na walkę ze smogiem i niską emisją. Ci mieszkańcy, którzy zdecydowali się na likwidację pieców i kotłów na paliwo stałe i podłączyli swoje domy do miejskiej sieci ciepłowniczej, otrzymają korzystne dofinansowania w wysokości nawet 11 tys. złotych.
Dobra informacja dla mieszkańców jest taka, że 14 lipca rozstrzygnięta została także tegoroczna edycja siostrzanego konkursu „Czyste powietrze Pomorza” tym razem pod nazwą – „Czyste powietrze Trójmiasta – edycja 2017”. Gdynia wystąpiła w imieniu swoich mieszkańców o maksymalną wysokość dofinansowania, czyli 300 tys. zł i właśnie otrzymała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku informację o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Mieszkańcy którzy zgłosili swoje inwestycje do dofinansowania w ramach tegorocznej edycji, mogą rozpocząć prace modernizacyjne, zaś po ich ukończeniu mogą liczyć na zwrot części udokumentowanych kosztów realizacji zadania.
Gdynia należy do jednych z nielicznych miast, w których problem smogu praktycznie nie występuje. Miasto regularnie bierze udział w konkursach, w których można pozyskać dofinansowanie na likwidację pieców opalanych węglem i koksem.
Poza środkami zewnętrznymi miasto od 18 lat wspiera mieszkańców finansowo w ramach gminnego programu dotacji na modernizację źródła ogrzewania, a także budowę instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Gmina dotuje również mikroproducentów energii elektrycznej, dofinansowując budowę paneli fotowoltaicznych i siłowni wiatrowych.