1286 (1086) 2017-08-11 - 2017-08-24

Teatr Gdynia Głowna inspiruje

Teatr Gdynia Główna i Leszek Chmielewski zapraszają na spektakl plenerowy MASSKA inspirowany „Maską” Stanisława Lema w reżyserii Ewy Ignaczak i Idy Bocian.

Program:
26.08.2017 r. o godz. 20.00 – Park Kiloński/ Chylonia PREMIERA
27.08.2017 r. o godz. 20.00 – plac/ KWATERA, ul. Czwartaków/Oksywie PREMIERA
9.09.2017 r. o godz. 20.00 – Polanka Redłowska/ Redłowo
10.09.2017 r. o godz. 20.00 – polana leśna/Babie Doły
Na wszystkie pokazy wstęp bezpłatny.

MASSKA – skonstruowana przez Króla Dyktatora. Jest zaprogramowana, by pochwycić Arrhodesa – mędrca i politycznego oponenta władcy. W idealnym ciele pięknej kobiety czai się mordercze narzędzie, skuteczna broń, która ma tylko jedno zadanie – rozkochać w sobie ofiarę, a potem ją unicestwić. Rozpoczyna się pogoń, która odkrywa człowieczeństwo w maszynie.

„Masska”, inspirowana opowiadaniem Stanisława Lema, to spektakl o miłości w czasach nienawiści. Miłości, która staje się bronią w rękach tyranii. Czy główna bohaterka – robot, sprzeciwi się rozkazom Dyktatora i ocali Ukochanego? Czy maszyna może przejawiać świadomość, rozpocząć własne życie, wykraczając poza swój program? Wreszcie czy nasza wolna wola nie jest przypadkiem taką samą ułudą, jak sztuczna inteligencja maszyn spełniających nasze rozkazy? Rozważająca dogłębnie i przekonywująco te problemy „Masska” Teatru Gdynia Główna próbuje odkryć prawdziwe oblicze człowieczeństwa.

W tworzenie spektaklu są zaangażowani twórcy z wielu dziedzin sztuki: muzycy, plastycy, szczudlarze, tancerze, aktorzy uliczni. Reżyserii podjęły się Ewa Ignaczak i Ida Bocian, dla których jest to największe przedsięwzięcie plenerowe, jakiego się dotychczas podjęły. W rolę głównej bohaterki wcielił się Przemysław Jurewicz, który jest też odpowiedzialny za choreografię spektaklu. Wielowymiarowe, pełne ekspresji, plastyczne widowisko, czerpiące inspiracje z fantastyki, ale także dawnej kultury dworskiej, gwarantuje gdyńskiej widowni obcowanie ze szlachetną i atrakcyjną formą sztuki na najwyższym poziomie.

Warto podkreślić, że projekt „Maska – spektakl plenerowy narzędziem rewitalizacji” Teatru Gdynia Główna znalazł się na 3 miejscu programu grantowego LECHSTARTER z wygraną o wartości 100 000 zł.