Od 15 stycznia trwa rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. Wszystkie niezbędne informacje związane ze szczepieniami w Gdyni można znaleźć w specjalnie utworzonej zakładce #GDYNIASIĘSZCZEPI. Od 15 stycznia trwa rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. Wszystkie niezbędne informacje związane ze szczepieniami w Gdyni można znaleźć w specjalnie utworzonej zakładce #GDYNIASIĘSZCZEPI.
1294 (1094) 2017-10-13 - 2017-10-19

Gdynia wśród liderów na targach w Monachium

12.10.2017 r.

Gdynia, wraz z silną reprezentacją województwa pomorskiego, po raz kolejny prezentuje swoją ofertę inwestycyjną na słynnych, międzynarodowych targach nieruchomości Expo Real w Monachium. Oprócz promowania konkretnych możliwości inwestycyjnych, wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała na miejscu dzieli się doświadczeniem Gdyni podczas szeregu paneli, spotkań i warsztatów dotyczących rozwoju miast portowych.


Jedne z najważniejszych targów nieruchomości z udziałem Gdyni

 

Expo Real w Monachium to, obok targów MIPIM w Cannes, jedne z największych targów nieruchomości i inwestycji, a przez wielu uważane za najważniejsze spotkanie typu B2B w Europie. W tym roku odbywa się od 4 do 6 października, kiedy to na 64 000 m2 powierzchni wystawienniczej swoje oferty przedstawi aż 1825 wystawców. Wśród nich również Gdynia. Na wspólnym stoisku województwa pomorskiego, zorganizowanym przez Agencję Rozwoju Pomorza pod marką Invest in Pomerania, obecni są także przedstawiciele Sopotu, Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego, Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Rumia Invest Park.
 
W targach uczestniczą przede wszystkim deweloperzy, inwestorzy, finansiści, planiści oraz przedstawiciele miast i regionów. Gdynię reprezentuje wiceprezydent ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała. Na miejscu promuje bogatą i różnorodną ofertę inwestycyjną miasta, prestiżowe działki i, przede wszystkim, tereny tzw. Sea City. To powstające na pond 70 hektarach nowe centrum miasta, usytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie nabrzeża morskiego Gdyni. Lokalizacja ta może być szczególnie interesująca dla inwestorów z takich branż, jak mieszkaniowa, hotelarska czy BPO.
 
Początek rozmowy z inwestorem to zawsze ekonomia – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni. – Musi być interes do zrobienia, z uprzejmości czy sympatii nikt nie podejmie decyzji finansowej. Następnie ważny jest odpowiedni serwis, gwarantujący pomoc w rozwikłaniu trudności formalnych, czasem zachęty, wsparcie instytucjonalne. Jednak dobre interesy można robić w wielu miejscach na świecie, a zatem przejście pierwszego sita to nie koniec konkurencji. Tu dochodzą do głosu istotne szczegóły, takie jak wysoka jakość życia. Składają się na nią m.in. czyste powietrze, dostęp do instytucji kultury, sprawna komunikacja czy edukacja na wysokim poziomie. Jeszcze do niedawna wskaźniki te były pomijane w ofertach inwestycyjnych. Dziś to elementy niemal kluczowe podczas wyboru lokalizacji dla firm i nowych inwestycji. I, co ważne, gwarantujemy je w Gdyni – dodaje.
 
 

Gdynia w gronie liderów portowych miast Europy

Expo Real to także bogaty program wykładów i seminariów. Dzięki blisko 400 ekspertom i 100 zaplanowanym sesjom są one merytorycznym uzupełnieniem targów. Stwarzają platformę do nawiązywania licznych kontaktów biznesowych oraz poszukiwania nowych możliwości inwestycyjnych, m.in. dzięki spotkaniom networkingowym.
 
4 października w Monachium wiceprezydent Gdyni wzięła udział w prestiżowym spotkaniu „Waterfront Cities Network Workshop”. To warsztaty, w których – na specjalne zaproszenie burmistrza Liverpoolu – wzięli udział przedstawiciele 10 europejskich nadmorskich miast: Amsterdamu, Barcelony, Belfastu, Glasgow, Goetheburga, Gdyni, Hamburga, Helsinek, Oslo i Sztokholmu. Tematyka warsztatów skupiła się wokół rozwoju nowoczesnych waterfrontów – roli, jaką odgrywają w miejskim ekosystemie, kreowaniu w nich wspólnych, publicznych przestrzeni czy też problemów – ekonomicznych lub społecznych – które pojawiają się przy ich rozwoju.
 
Katarzyna Gruszecka-Spychała podzieliła się także w Monachium swoimi doświadczeniami i dobrymi praktykami podczas seminarium poświęconemu miejskiemu rozwojowi w duchu innowacji i inwestycjom. Wiceprezydent, wraz z przedstawicielami Oslo, Edynburga, Rotterdamu i Belfastu, wzięła udział w panelu pt. „Intelligent ports and city partnerships for growth”. Jego uwaga skupiła się na inteligentnym łączeniu funkcji portowych i miejskich w ośrodkach, w których gospodarka morska jest jednym z filarów rozwoju.
 
Z kolei 5 października wiceprezydent Gdyni była jednym z prelegentów „City Leaders Summit”, czyli szczytu liderów miast. W dyskusji pod hasłem „Making Major Projects Work” („Jak realizować  wielkie projekty”) uczestniczyli także przedstawicieli Hamburga, Oslo i Belfastu. Wymieniali się swoim doświadczeniem zdobytym podczas realizacji dużych projektów infrastrukturalnych, inwestycyjnych czy promocyjnych.


 
W ubiegłym roku w targach Expo Real wzięło udział 40 000 osób reprezentujących 77 krajów z całego świata. W tegorocznej edycji spodziewanych jest kilkadziesiąt wystawców więcej, niż w roku 2016, co świadczy o ciągłej ekspansji tego wydarzenia.


  • Katarzyna Gruszecka-Spychała podaczas panelu "Intelligent ports and city partnerships for growth" // 4.10.2017
  • Katarzyna Gruszecka-Spychała podczas dyskusji w panelu „Making Major Projects Work” // 5.10.2017
  • Targi Expo Real w Monachium