1294 (1094) 2017-10-13 - 2017-10-19

Jesteśmy Eko-Samorządem roku

12.10.2017 r.

Podczas odbywających się w Warszawie II Międzynarodowych Targów EkoFloty 2017 Gdynia została wyróżniona nagrodą w kategorii Eko-Samorząd roku. To docenienie miasta za zainicjowanie trójmiejskiego programu car-sharingowego i rozwój floty trolejbusów.

II Międzynarodowe Targi EkoFlota 2017: Innowacje, Ekologia, Mobilność to impreza promująca nowoczesne rozwiązania związane z szeroko rozumianą mobilnością i ochroną środowiska. Wydarzenie gromadzi specjalistów z różnych branż z Polski i zagranicy, dla których jest szansą do dyskusji o rozwoju rynku pojazdów elektrycznych i infrastruktury w Europie Środkowo-Wschodniej.
 
Zwieńczeniem pierwszego dnia targów było wręczenie nagród dla najbardziej ekologicznych i innowacyjnych pojazdów, rozwiązań oraz flot 2017 roku. Wręczone zostały również nagrody specjalne, m.in. dla najlepszych menadżerów flot oraz najbardziej ekologicznego samorządu.
 
Za zainicjowanie trójmiejskiego programu car-sharingowego oraz rozwój floty trolejbusów nagrodą dla najbardziej ekologicznego samorządu została uhonorowana Gdynia. Kapituła rozważała również kandydatury takich miast jak Warszawa, Lublin, Słupsk, Szczecin, Zabrze i Zielona Góra. Nagrodę odebrał Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.
 
- Gdynia jest liderem we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań, które odpowiadają na zmieniające się potrzeby mieszkańców i jednocześnie wpisują się w wizję inteligentnych miast. Chcemy konsekwentnie wdrażać w Gdyni rozwiązania sprzyjające ekologii i ograniczające liczbę samochodów w mieście. W tym roku jako pierwsi w Polsce i naszej części Europy uzyskaliśmy certyfikat ISO 37120, zarezerwowany dla miast o zrównoważonym rozwoju. Jako lider rozpoczęliśmy także prace nad car-sharingiem, który już za chwilę zadebiutuje w Gdyni. Do współpracy przy wdrażaniu tej usługi zaprosiliśmy sześć sąsiednich miast. Doskonale zdajemy sobie więc sprawę z odpowiedzialności, jaka na nas ciąży jako liderze eko-rozwiązań w północnej Polsce - powiedział Bartosz Bartoszewicz.
 
Car-sharing to nowy, wygodny sposób przemieszczania się po mieście. W Gdyni pojawi się już pod koniec 2017 roku. Umożliwia on korzystanie z samochodów bez konieczności ich zakupu – wypożyczając je do poruszania się na stosunkowo niewielkich dystansach. Wprowadzenie w miastach floty nowoczesnych, ekologicznych pojazdów jest także jednym ze sposobów na ograniczenie emisji spalin.

Gdynia wyróżniona nagrodą w kategorii Eko-Samorząd roku.
 
28 sierpnia w Gdyni przedstawiciele władz miast naszego regionu podpisali list intencyjny, deklarując wolę współpracy przy wdrażaniu usługi car-sharingu. W rozpoczęty z inicjatywy Gdyni projekt włączyły się Gdańsk, Sopot, Reda, Rumia, Wejherowo i Pruszcz Gdański. Oprócz włodarzy poszczególnych miast, sygnatariuszami porozumienia zostały także Innobaltica Sp. z o.o. oraz firmy wdrażające usługę – Keratronik, Panek i Traficar
 
Pod koniec 2017 roku w Gdyni udostępnionych ma zostać ok. 70 pojazdów dedykowanych car-sharingowi. W 2018 roku ich liczba ma wzrosnąć do 200. Początkowo klienci będą korzystali z floty samochodów niskoemisyjnych, w tym hybrydowych. Do roku 2020 mają one zostać zastąpione przez pojazdy elektryczne.
 
Również gdyńska flota trolejbusów wciąż się poszerza i udoskonala. Pod koniec października br. zostanie rozstrzygnięty przetarg na zakup 30 nowych pojazdów. 18 z nich na ulice Gdyni wyjedzie już w przyszłym roku. Wszystkie nowe trolejbusy wyposażone będą w baterie litowo-jonowe, dzięki którym bez trakcji przejadą nawet do 25 km. Również w użytkowanych już pojazdach zamontowanych zostanie 21 baterii, pozwalając przejechać im do 15 km "bez szelek".II Międzynarodowe Targi EkoFlota: Innowacje, Ekologia, Mobilność odbywające się 6 i 7 października w Warszawie są wydarzeniem unikatowym w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. W premierowej edycji wydarzenia, które odbyło się 20 października 2016 r., wzięło udział blisko 50 wystawców, z których ofertą zapoznało się ponad 1500 zwiedzających.
Obecnie trwająca edycja również cieszy się dużym zainteresowaniem. W jej trakcie polską premierę miał elektryczny Jaguar I-PACE w wersji koncepcyjnej. Samochód był pokazywany dotychczas tylko w Genewie i Frankfurcie. Prezentowane są też m.in.: sportowa hybryda Lexus LC 500h, Hyundai IONIQ i modele Tesli, a także stacje ładowania pojazdów oraz rowery i skutery elektryczne.
  • Podczas odbywających się w Warszawie II Międzynarodowych Targów EkoFloty 2017 Gdynia została wyróżniona nagrodą w kategorii Eko-Samorząd roku. Statuetkę odebrał wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz // fot. Maciej Gis
  • Podczas odbywających się w Warszawie II Międzynarodowych Targów EkoFloty 2017 Gdynia została wyróżniona nagrodą w kategorii Eko-Samorząd roku. Statuetkę odebrał wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz // fot. Maciej Gis
  • Podczas odbywających się w Warszawie II Międzynarodowych Targów EkoFloty 2017 Gdynia została wyróżniona nagrodą w kategorii Eko-Samorząd roku. Statuetkę odebrał wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz
  • Podczas odbywających się w Warszawie II Międzynarodowych Targów EkoFloty 2017 Gdynia została wyróżniona nagrodą w kategorii Eko-Samorząd roku. Statuetkę odebrał wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz