1298 (1098) 2017-11-10 - 2017-11-16

Luter w Muzeum Miasta Gdyni

W 500. rocznicę Reformacji Muzeum Miasta Gdyni przypomina o dziedzictwie protestantów w Gdyni i jej okolicach. O życiu parafialnym luteran w Małym Kacku czy o ewangelickich kolonistach z Góry Donas opowiadać będzie muzealna wystawa, której wernisaż odbędzie się 10 listopada o godz. 18.00.
Opowieść w formie wystawy o gdyńskich ewangelikach jest nie tylko pretekstem do poznania bliżej kościołów protestanckich oraz zasad ich wiary. Jest również źródłem refleksji nad naszą pamięcią i niepamięcią o członkach tych kościołów, którzy tu przez wieki żyli, modlili się i pracowali.
Aby lepiej zrozumieć i jeszcze bardziej zgłębić temat Muzeum Miasta Gdyni przygotowało wiele wydarzeń towarzyszących, skierowanych zarówno do dorosłych jak i dzieci. 11 listopada o godz. 21.00 odbędzie się nocny spacer historyczny po gdyńskim Śródmieściu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
12 listopada o godz. 14.00 w muzeum odbędzie się oprowadzanie kuratorskie tłumaczone na język migowy. Uczestnicy zostaną zabrani w emocjonującą i pełną zwrotów akcji podróż. Poznają unikatowe przedmioty, usłyszą niezwykłe historie oraz zobaczą niepublikowane zdjęcia związane z ludźmi, o których pamięć zatarła się w świadomości gdynian.
Wyjątkowo atrakcyjnie zapowiada się wydarzenie jakim jest „Nocowanie w Muzeum!” 17 listopada o godz. 20.00. W programie: gra muzealna na wystawie czasowej „Luter w Gdyni?”, wspólna kolacja, opowieść historyczna do snu, a od samego rana - warsztaty. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja mailowa: zapisy@muzeumgdynia.pl lub telefoniczna: 58 662 09 35/36/37.
Więcej na www.muzeumgdynia.pl.