1321 (1121) 2018-05-11 - 2018-05-17

W Gdyni powstał ogród deszczowy

Pozytywnie wpływa na mikroklimat, podnosi jakość życia i poprawia czystość wód – zarówno tych podziemnych, jak i powierzchniowych. Ogród deszczowy ma wiele zalet i jest przyjazny dla środowiska. Taki ogród powstał przy gdyńskim InfoBoksie (ul. Świętojańska 30). Oficjalne otwarto go 10 maja. Wydarzenie to zostało włączone do europejskiej akcji #EuGreenWeek jako element ekologicznego kierunku myślenia o przestrzeni miejskiej.
Gdyński ogród deszczowy będzie zasilany deszczem padającym na dach InfoBoksu. Przy budynku stanęła donica ze specjalnymi gatunkami roślin i odpowiednio ułożonymi warstwami ziemi. Woda zgromadzona na dachu będzie odprowadzana rynnami kończącymi się nad donicą. Woda przejdzie przez warstwy filtracyjne z mieszaniny ziemi z piaskiem, czystego piasku i porowatego żwiru bądź keramzytu. Dzięki temu w strefie korzeniowej roślin powstanie środowisko, w którym rozwijają się bakterie tlenowe i beztlenowe, które przyczyniają się do oczyszczenia wody.
Ogród deszczowy jest wynikiem współpracy Urzędu Miasta Gdyni i edukatorów przyrodniczych z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku.

  • ikonaOpublikowano: 10.05.2018 15:00
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.05.2018 15:02
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona