1348 (1048) 2018-12-21 - 2019-01-03

Polak pierwszy w maratonie Antarctic Ice Marathon

Piotr Suchenia 13 grudnia zwyciężył w ekstremalnym maratonie Antarctic Ice Marathon, a tym samym wygrał na obu biegunach – północnym i południowym.
To najzimniejszy na świecie oraz maraton najbardziej wysunięty na południe. Start i meta zlokalizowane są w pobliżu bazy Union Glacier Camp. Piotr Suchenia ponad 42 km przez Antarktydę pokonał w 3 godziny 49 minut i 18 sekund. Mimo bardzo niskiej temperatury -20 stopni C i intensywnego opadu śniegu gdynianin szybko objął prowadzenie i zaczął kontrolować przebieg rywalizacji. Na metę wbiegł jako pierwszy niemal o 30 minut wyprzedzając drugiego w klasyfikacji Isaaca Thyera z Australii. Trzeci był Alexander Rudiger z Austrii.
Piotr Suchenia w ubiegłym roku wygrał maraton na biegunie północnym. Wygrywając maraton na Antarktydzie, został pierwszym biegaczem w historii naszego kraju, który zwyciężył zarówno na biegunie północnym, jak i południowym.
Dwa razy, w 2016 roku i w czerwcu br., triumfował też w zawodach Spitsbergen Marathon. W październiku natomiast gdynianin zajął drugie miejsce w The Polar Circle Marathon.
Piotr Suchenia to maratończyk, biegacz, triathlonista i pracownik Gdyńskiego Centrum Sportu. Ma na swoim koncie już wiele sukcesów. W 2017 roku zwyciężył w maratonie na biegunie północnym – North Pole Marathon. Wygrał też Spitsbergen Marathon. Udało mu się to dwukrotnie – w 2016 roku oraz w czerwcu br. Gdynianin biega od 2002 roku. W sumie ukończył 32 maratony.
Gratulujemy!

ikona