1356 (1056) 2019-02-01 - 2019-03-07

E-dowody od marca

W marcu ruszy wydawanie nowych dowodów osobistych. W związku z wdrożeniem systemu dowodów osobistych z warstwą elektroniczną, 1 i 2 marca w Urzędzie Miasta Gdyni nie będą przyjmowane wnioski o wydanie dowodu.
Nowy dowód będzie wielofunkcyjnym dokumentem posiadającym warstwę elektroniczną. Zachowa wszystkie dotychczasowe funkcje dowodu osobistego. Potwierdzi naszą tożsamość i obywatelstwo oraz uprawni do przekraczania granic niektórych państw, a także ułatwi odprawy na lotniskach czy rejestracje w placówkach medycznych. Będzie też służył do uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych.
Nie ma potrzeby wymiany posiadanych obecnie dowodów, gdyż dokumenty zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych. Proces wymiany dowodów zostanie rozłożony na 10 lat, czyli potrwa do 2029 roku.
W związku z wdrożeniem dowodów osobistych z warstwą elektroniczną – w piątek, 1 marca, od godziny 11.30 nastąpi przerwa techniczna w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych. Oznacza to, że od tego momentu do poniedziałku 4 marca w Urzędzie Miasta Gdyni nie będzie możliwości załatwiania spraw dotyczących dowodów osobistych, w tym złożenia wniosku o dowód osobisty oraz wydania już spersonalizowanego dowodu. To spowoduje, że Referat Dowodów Osobistych będzie NIECZYNNY w sobotę, 2 marca.
Pierwsze wnioski o e-dowód będzie można składać od poniedziałku 4 marca poprzez stronę: https://www.gov.pl/

ikona