1357 (1057) 2019-03-08 - 2019-03-14

Spotkanie dotyczące budowy Trasy Kaszubskiej

W ciągu najbliższego roku ruszą prace przy budowie tzw. Trasy Kaszubskiej, czyli odcinka trasy S6 pomiędzy Gdynią a Lęborkiem. Wiąże się to z wieloma zmianami dla mieszkańców naszego miasta. Powstanie nowy węzeł drogowy na Obwodnicy, droga zyska dodatkowe pary ruchu oraz serwisówki, wybudowanie zostanie przedłużenie ul. Rdestowej do Chwaszczyna, pojawią się oczekiwane ekrany akustyczne – to tylko niektóre zmiany, jakie nas czekają. Ma być bezpieczniej i wygodniej, wiąże się to jednak z licznymi zmianami.
 
W czwartek 14 marca 2019 o godz. 18.00 na stołówce Szkoły Podstawowej nr 47 w Gdyni (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3, ul. Nagietkowa 73 na Dąbrowie) odbędzie się spotkanie informacyjne. Przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, projektantów i budowlańców opowiedzą o założeniach przygotowanej inwestycji oraz odpowiedzą na pytania mieszkańców.
  
- To bardzo ważna inwestycja dla mieszkańców Gdyni, zmieniająca układ komunikacyjny w południowo-zachodnich dzielnicach miasta. Poprawi się jakość i bezpieczeństwo podróży w stronę Szczecina, zmniejszy się też ruch na gdyńskim fragmencie Obwodnicy i ul. Morskiej, a także na trasie przez Małe Trójmiasto – zauważa Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. - Dostosujemy się również terminami planowanych przez nas inwestycji, takich jak chociażby budowa węzła Karwiny, aby wszystkie prace drogowe były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców – dodaje.
 
Konsultacje społeczne dotyczącej budowy trasy odbyły się cztery lata temu. Mieszkańcy Gdyni oraz pozostałych gmin leżących na trasie zgłosili kilkaset uwag i pomysłów. Część z nich została uwzględniona w dalszych planach przygotowania koncepcji budowy drogi. Rok temu został rozstrzygnięty przetarg w trybie „zaprojektuj i zbuduj". Wygrała go firma PolAqua. Prace projektowe rozpoczęły się oficjalnie 26 marca 2018 roku i są już na finiszu.
 
- Dla nas mieszkańców największą zmianą jest zaplanowany węzeł drogowy z Obwodnicą na ul. Nowowiczlińskiej, rozbudowa obecnego węzła na bezkolizyjny, budowa Nowej Rdestowej, czy też budowa kładki pieszo-rowerowej nad obecną Chwaszczyńską na wysokości Dąbrowy. O to wnioskowaliśmy jako Rada Dzielnicy Dąbrowa 4 lata temu i się udało. Dzięki temu będziemy mieć znacznie bliżej do lasu i dotrzemy tam bezpiecznie – podkreśla Lechosław Dzierżak, radny miasta Gdyni, inicjator spotkania.
 
 
 
Spotkanie ma charakter informacyjny. Z potrzebą jego organizacji zgłosili się mieszkańcy podczas dyżuru radnego Lechosława Dzierżaka. Mieszkańcy wskazywali niską wiedzę bezpośrednich sąsiadów inwestycji na to, co zmieni się w bezpośrednim otoczeniu ich domów, a także na drodze do ich pracy, szkoły, czy sklepu. To spotkanie ma poprawić wiedzę i umożliwić zadanie pytań.