1358 (1058) 2019-03-15 - 2019-03-21

Stena Line Propeller Prize dla bezzałogowej łódki z Gdyni

Gdyńska firma Searis Technologies została wyróżniona na międzynarodowej konferencji Innovation Day w Karlskronie. Twórcy bezzałogowej łódki badawczej MUSE wracają ze Szwecji z nagrodą Stena Line Propeller Prize przyznawaną najbardziej innowacyjnym firmom z regionu Morza Bałtyckiego.
W ostatnim sezonie MUSE realizowała zadania badawcze na Spitsbergenie, operując z Polskiej Stacji Polarnej. Łódź zbierała próbki i badała wodę u czoła lodowca w fiordzie Hornsund.
Użycie bezzałogowego, zdalnie sterowanego pojazdu było warunkiem koniecznym badań ze względu na niebezpieczeństwa związane z częstym cieleniem się lodowca. Mimo arktycznych warunków MUSE w pełni zrealizowała program badawczy, dostarczając dziesiątek próbek i pomiarów z różnych głębokości.
Historia gdyńskiej przedsiębiorczości jest nierozerwalnie związana z morzem. Fakt, że nagrodę za osiągnięcia w kategorii technologii morskich otrzymuje firma z Gdyni, jedynie to potwierdza – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki – Nasi przedsiębiorcy z tej branży po raz kolejny mocnym akcentem zaznaczają swoją obecność na międzynarodowym rynku.
Stena Line Propeller Prize jest nagrodą dla przedsiębiorców przyznawaną corocznie innowacyjnym i wyróżniającym się firmom w obszarach ICT oraz technologii morskich.
Gratulujemy.