1368 (1068) 2019-05-31 - 2019-06-06

Dzień Dziecka #wGdyni

Tego dnia w Gdyni rządzą dzieci!
Widowiskowe eksperymenty naukowe, pokazy filmowe, niezliczone gry i zabawy, spotkania z dobrą literaturą, warsztaty pobudzające wyobraźnie - to tylko część atrakcji, jakie przygotowała Gdynia z okazji Dnia Dziecka.

Szczegóły:

Rodzinny Festyn

Park Rady Europy
Miasto Gdynia zaprasza na festyn pod hasłem „Ale cyrk dzieci rządzą”. Nie zabraknie mima i wesołego klauna, którzy rozśmieszą każdego ponuraka. Żonglerka, magiczne sztuczki czy jazda na minirowerku to tylko preludium do wspólnej zabawy. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił w warsztatach cyrkowych i opanować np. sztukę chodzenia na szczudłach. Magicznej atmosfery doda pokaz iluzji optycznych i wielkich baniek mydlanych.
Wszystkie atrakcje dla dzieci są bezpłatne, a wśród nich znalazły się m.in.: zabawki dmuchane, warsztaty kreatywne, warsztaty z robotyki - budujemy programowalne roboty z klocków Lego, sztuczki magiczne, pokazy i warsztaty gimnastyki artystycznej, nauka gry w tenisa, turniej piłki nożnej, turniej rzutów streetball, tor gokartowy, kącik z bajkami edukacyjnymi, słodki poczęstunek dla najmłodszych, strefa taneczna, konkursy z nagrodami, porady fizjoterapeuty dla dzieci, przegląd ząbków i rozwoju zgryzu dla dzieci.
Wstęp bezpłatny. Festyn odbędzie się 1 czerwca w godz. 11.00-16.00.
***
Centrum Nauki Experyment
al. Zwycięstwa 96/98
„Extremalne experymenty” to dokładnie taka forma nauki, jaką dzieci (i dorośli również) lubią najbardziej. Specjaliści już przygotowują się do ujarzmiania kolorowych płomieni, wywoływania eksplozji przy pomocy ciekłego azotu lub wodoru czy zabaw z cieczami, które same zmieniają barwy. Probówki będą wybuchać, a balony tylko czekać, aż ktoś zrobi z nimi porządek przy pomocy lasera lub chemikaliów. Nie zapomnijmy o ulubionych przez wszystkie dzieci slime’ach – tutaj w wersji MEGA! To szansa, żeby się wyszaleć, wybrudzić, a przy okazji doświadczyć ekstremalnych naukowych wrażeń.
Wszystkie atrakcje dostępne będą w ramach biletu na wystawę.
1 i 2 czerwca będą odbywać się także warsztaty rodzinne „Ale Experyment!”. Udział w warsztatach rodzinnych jest możliwy za dodatkową opłatą 12 zł od osoby. Uczestnicy warsztatów mogą skorzystać również z promocyjnego biletu na wystawę w cenie 12 zł za osobę, bez względu na wiek.
***
Muzeum Miasta Gdyni
ul. Zawiszy Czarnego 1
1 czerwca o godz. 13.00 rozpocznie się autorskie spotkanie z Elżbietą Pałasz oraz warsztaty wokół jej książki „Dobra Robota”, w której o swojej pracy opowiedzieli przedstawiciele 12 naprawdę ciekawych profesji. Uczestnicy spotkania dowiedzą się: Po co ceramikowi gęsie pióro? Dlaczego farmerowi lepiej myśli się w polu? Co robią rybacy, kiedy czekają na wyciągnięcie sieci?
Przed spotkaniem odbędą się o godz. 11.00 warsztaty „Maszynownia: Miasto - Zieleń" poświęcone roli roślin w przestrzeni miejskiej. Najmłodsi poznają nieznane rośliny oraz florę nowoczesnego miasta i sami wejdą w rolę projektanta terenów zielonych.
***
Gdyńskie Centrum Filmowe
plac Grunwaldzki 2
Spektakularne filmy przyrodnicze wyprodukowane przez niekwestionowanych mistrzów świata tego gatunku, dziennikarzy i filmowców brytyjskiej stacji BBC Earth, to propozycja GCF na Dzień Dziecka. W sobotę i niedzielę (1 i 2 czerwca) najmłodsi widzowie mogą wybrać się w filmową „Podniebną podróż" albo przyjrzeć się z bliska „Niesamowitym drapieżnikom". Dodatkowo jeden z pokazów jest adresowany do widzów ze spektrum autyzmu w ramach cyklu seansów kina przyjaznego sensorycznie.
Bilety w sprzedaży w kasie Kina Studyjnego GCF oraz przez internet.
***
Muzeum Emigracji
ul. Polska 1
Muzeum Emigracji zaprasza dzieci 1 czerwca. W programie:
- godz. 10.00 - premiera wideo „Co dzieci mogą w muzeum" (online),
- godz. 10.30 i 13.30 - specjalne półgodzinne zwiedzanie zamkniętych na co dzień magazynów zbiorów. Ich opiekun zaprezentuje skrywane w nich tajemnicze przedmioty, których żaden zwiedzający nie widział jeszcze na własne oczy. Zapisy: kasa muzeum w dniu wydarzenia,
- godz. 11.00-13.00 - spotkanie wokół książki „Koronkowa parasolka z Gdyni". Tytułowa parasolka to przewodniczka czytelnika w podróży do przeszłości. O tym jak wyglądało miasto za czasów budowy portu z lotu parasolki i jak przełożyć to na wyobraźnię dziecka opowie autorka Natalia Fiedorczuk-Cieślak. Po spotkaniu odbędą się warsztaty, podczas których dzieci dowiedzą się, co to jest modernizm i jak wyglądały wnętrza polskich transatlantyków oraz wspólnie, z materiałów z recyklingu, stworzą wielkoformatową makietę miasta. Obowiązują zapisy na maila warsztaty@muzeumemigracji.pl,
- godz. 10.00-18.00 - promocyjna sprzedaż publikacji „Książka otwarta na świat”.
***
Klub Marynarki Wojennej Riwiera
Muzeum Marynarki Wojennej
ul. Zawiszy Czarnego 1B
Klub MW i Muzeum Marynarki Wojennej zapraszają na Chrzest Morski. Impreza odbędzie się 1 czerwca w godz. 12.00-15.00 na placu przed Muzeum. Wstęp wolny.
Dzieci przywita Król Neptun ze swoją świtą. Każdy maluch, który przejdzie wszystkie próby, pokonując własne słabości, wykazując się odwagą i sprawnością fizyczną, otrzyma z rąk króla mórz i oceanów dyplom wilka morskiego. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w wielu rozmaitych konkursach. W części artystycznej wystąpią: Zespół Wokalny Klubu MW, Zespół Taneczny Małe Róże oraz Koło Wokalne Klubu 3. Flotylli Okrętów.
***
Teatr Miejski
ul. Bema 26
W świetle reflektorów” to warsztaty, podczas których uczestnicy dowiedzą się jak wygląda praca oświetleniowców, zajrzą za kulisy i sami będą mogli za pomocą koloru i światła pobawić się w teatr. Warsztaty odbędą się 3 czerwca w godz. 10-11.30 oraz 12.00-13.00. Zajęcia skierowane są do grup zorganizowanych od 6. roku życia. Zgłoszenia można wysyłać na adres: edukacja@teatrgombrowicza.art.pl. Koszt to 5 zł/os.
Oprócz warsztatów Teatr Miejski przygotował dla dzieci także spektakl o dziewczynce, siedmiu uroczych krasnalach i owładniętej obsesją okrutnej macosze. „Śnieżkę i krasnoludki” będzie można zobaczyć 1 czerwca o godz. 16.00.
***
Gdyńskie Centrum Kultury
w Konsulacie Kultury
ul. Jana z Kolna 25
Spektakle i spotkania muzyczne:
- 31.05 o godz. 9.00 i 11.00 oraz 1.06 o godz. 11.00 i 17.00 „Marysia ma Rysia”. Spektakl muzyczny opowiada o tym, że prawdziwą przyjaźń można odnaleźć w najmniej spodziewanym dla siebie miejscu i momencie. Przedstawienie dla dzieci powyżej 3. roku życia. Bilety: 25 zł,
- 2.06 o godz. 14.00 muzyczne popołudnie w ramach Małej Gdyńskiej Filharmonii „Walizka jazzowych rytmów”. Muzycy zaprezentują własne aranżacje najpopularniejszych standardów muzyki jazzowej. Nie zabraknie muzycznych niespodzianek i naprawdę dobrej zabawy. Bilety: 12 zł,
- 4.06 o godz. 9.00 i 18.00 spektakl „Księżniczka na ziarnku grochu”. Zabawna i nieco ironiczna historia księżniczki Pirlipatki i księcia, który nie potrafi sobie znaleźć żony. Klasyka według mistrza Andersena w dowcipnej przeróbce Jana Brzechwy. Spektakl dla dzieci powyżej 4. roku życia. Bilety: 25 zł.
***
Teatr Gdynia Główna
pl. Konstytucji 1
2 czerwca o godz. 12.00 teatr zaprasza na „Bajkę o księżniczce Popi i smoku Tarabistraku”. Jak znaleźć ukochanego, który pojawia się tylko w snach i jakim sposobem pokonać mocarnego smoka Tarabistraka? Na te pytania będzie musiała znaleźć odpowiedź dzielna i odważna Popi. Bilety: 25 zł.
***
Teatr Muzyczny
pl. Grunwaldzki 1
1 czerwca w godz. 16.00-18.00 w ramach Teatralnego Dnia Dziecka odbędą się gry i zabawy z animatorami. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia drogą mailową a.borowiak@muzyczny.org. Warunkiem udziału jest potwierdzenie otrzymane od koordynatora (Aleksandra Borowiak, tel. 58 785 58 18).
***
Akwarium Gdyńskie
al. Jana Pawła II 1
Akwarium zaprasza na wspólne oglądanie filmów związanych z tematem oceanów. Pokazy odbywają się w ramach biletu wstępu o godz. 10.00, 12.00, 14.00 i 16.00.
***
Sportowa Checz
ul. Ludwika Zamenhofa 1
1 czerwca w godzinach 10.00-13.00 żółto-niebieski Dzień Dziecka. W programie: rozgrywki Twojej Ligi Mistrzów, malowanie twarzy, spotkanie z piłkarzami, konkurencje sportowe, grill i wspaniała zabawa.
Organizatorzy: SKGA – Stowarzyszenie Kibiców Gdyńskiej Arki, Kibice Razem, Arka Gdynia, AG – Szkółki Piłkarskie, Arka Gdynia SSA.
***
Dzień Dziecka w Centrum Riviera
ul. Kazimierza Górskiego 2
Wybuchowe laboratorium, niesamowite zabawy z ciekłym azotem, figurki z balonów, bajki o Gdyni i wyjątkowi goście – to wszystka czeka najmłodszych i tych trochę starszych od godz. 12.00 w Centrum Riviera.
W programie m.in. spotkanie z najpopularniejszymi TikTokerami w Polsce. Dla tych, którzy nie potrafią spokojnie usiedzieć w miejscu warsztaty taneczne z Roksaną Orłowską i Sebastianem Kowalczykiem. Wśród atrakcji występ Izy Zabielskiej.
***
Sala Zabaw Amazonia Gdynia
Świętojańska 133
1 i 2 czerwca odbędą się indiańskie zabawy, nauka skradania się, lekcje tropienia, indiańskie tańce, poszukiwania skarbów oraz zabawy i konkursy z nagrodami. Każde dziecko otrzyma kupon na darmową pizzę z Fabryki Pizzy Gdynia.
Cena za jedną godzinę - 20 zł / osoba, za trzy godziny - 35 zł / osoba.
***
Galeria "Klif"
al. Zwycięstwa 256
1 czerwca na dzieci w każdym wieku czekają kulinarne atrakcje: warsztaty oraz pokaz Grzegorza Łapanowskiego. Dodatkowo odbywać się będą zajęcia w Laboratorium Zmysłów, a także zajęcia sportowe i zabawy z Rodziną Treflików. Aktywności dla dzieci będą trwały w godzinach 12-18. Główne atrakcje będą miały miejsce na parterze Galerii, przy fontannie.
Szczegółowy harmonogram tutaj.