Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie. Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie.
1374 (1074) 2019-07-26 - 2019-08-08

Akwarium Gdyńskie się rozrasta

Akwarium Gdyńskie zostanie rozbudowane. Zyska 900 m2 dodatkowej powierzchni ekspozycyjnej. Stanie tam 13 nowych akwariów, gdzie zamieszkają zwierzęta wodne, które do tej pory nie mogły być eksponowane. To największa inwestycja realizowana w Akwarium Gdyńskim od dekady. Koszt projektu wynosi 16,5 miliona zł.
To będzie nowoczesna, wielofunkcyjna przestrzeń edukacyjna. Dzięki niej odwiedzający jeszcze lepiej poznają morską faunę i florę. Nowa wystawa powstanie w przyziemiu Akwarium Gdyńskiego na dotychczas niezagospodarowanej ekspozycyjnie powierzchni 900 m2. Pojawi się tam 13 zbiorników ze stworzeniami morskimi z południowej części Bałtyku, rejonu cieśnin oraz Morza Północnego.
Poza rozbudową przestrzeni ekspozycyjnej, projekt zakłada działania edukacyjne.
Całkowity koszt realizacji projektu to 16 521 573,79 zł, z czego dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 wyniosło 8 855 861,50 zł. Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Prace mają zakończyć się w grudniu 2021 roku.
Akwarium Gdyńskie jest częścią Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego i jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w regionie. Mury tego modernistycznego budynku przestępuje rocznie ponad 400 tys. osób. W zajęciach organizowanych przez Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego bierze co roku aktywny udział ponad 40 tysięcy uczniów i osób dorosłych. Szacuje się, że dzięki rozbudowie liczba odwiedzających zwiększy się do 500 tys. osób w ciągu roku.
Budynek Akwarium przy al. Jana Pawła II 1 to obiekt zabytkowy. Gdynia dba, by takie budynki odzyskiwały swój dawny blask. Dlatego miasto przyznało na remont tarasu zewnętrznego dotacje na prace konserwatorskie w wysokości blisko 70 tys. zł.

ikona