1375 (1075) 2019-08-09 - 2019-08-22

Zmiana warty w gdyńskim magistracie

Człowiek-instytucja, znany wszystkim miłośnikom Gdyni. Od 28 lat związany z gdyńskim samorządem Jerzy Zając 1 sierpnia przeszedł na emeryturę. Oddany miastu, nie tylko zawodowo. Stanowisko Sekretarza Urzędu Miasta zdefiniowało jego działania dla miasta i samorządu na ćwierć wieku. 1 sierpnia Sekretarzem Miasta i Dyrektorem Urzędu Miasta Gdyni został Rafał Klajnert.
Za osobiste zaangażowanie w pracę na rzecz miasta i regionu, umiejętność zjednywania sobie ludzi, doświadczenie i wiedzę oraz dużą dozę pozytywnej energii i humoru Jerzemu Zającowi podziękował prezydent Wojciech Szczurek: – Chciałbym Ci podziękować za kawał życia i serca, które włożyłeś w pracę na rzecz miasta. Jurek przyszedł do nas obeznany w świecie, związany z PLO, a w latach 80. zaangażowany w działalność opozycyjną i z niesamowitymi pomysłami. Jego pierwszą misją była polityka gospodarcza, inwestycje i promocja. Najbardziej odcisnął swoją pieczęć w tej ostatniej dziedzinie. Gdynia wtedy zaczęła bardzo nowoczesne formy działania. Sekretarzem Miasta został w 1994 roku. Najważniejszą rzeczą w tej pracy jest to, żeby mieć z niej radość. I tej radości możemy mu wszyscy pozazdrościć. Jurek był ukochanym szefem dla wielu urzędników. Jego wielką zasługą było to, że kiedy dobierał ludzi do pracy, szukał w nich nie tylko mądrości i przygotowania merytorycznego. Brał pod uwagę jeszcze dwie bardzo ważne cechy – to, czy ktoś lubi miasto i innych ludzi. Jeszcze raz serdecznie Ci dziękuję za te lata cudownej przygody. Na pewno będziemy się jeszcze spotykać i współpracować.
Nazywany przez pracowników dobrym duchem urzędu, przez lata skupił się na działaniach zwiększających dostępność i przyjazność gdyńskiego magistratu, zarówno pod względem jakości obsługi, jak i infrastruktury oraz wdrażania rozwiązań elektronicznych. Efektem jest rekordowa w Polsce liczba urzędowych spraw, które załatwimy on-line, okienka otwarte popołudniami i w soboty, przyjazna obsługa. To między innymi za to gdyński Urząd Miasta otrzymał miano „Przyjaznego Urzędu” w Ogólnopolskim Konkursie o Znak Jakości „Przyjazny Urząd”.
Przez lata Jerzemu Zającowi podlegały działania Ogrodnika Miejskiego. Wiele lat wytężonej pracy zaowocowało dziś wizerunkiem miasta tonącego w kwiatach, zielonego i przyjaznego ludziom oraz zwierzętom. Na czas pełnienia przez niego funkcji przypada odnowienie jednego z bardziej wyróżniających się miejsc Gdyni. Oczyszczona z chorujących drzew Kamienna Góra, a dokładnie park na jej szczycie odzyskuje swój blask.
Ma wszechstronne zainteresowania, lecz przede wszystkim kocha Gdynię. Za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, rozwoju demokracji i samorządności, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej decyzją Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Jerzy Zając został odznaczony w 2010 r. Złotym Krzyżem Zasługi.
Na stanowisku zastąpił go go Rafał Klajnert, od 2018 dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu, a wcześniej jego wicedyrektor. Od początku pracy zawodowej związany z samorządem. W latach 2005-2011 w Departamencie Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego zajmował się wdrażaniem programów operacyjnych, realizowanych ze środków krajowych i unijnych.
Współorganizował największe imprezy sportowe i rekreacyjne w historii Gdyni, m.in.: Red Bull Air Race, Volvo Gdynia Sailing Days, PKO Grand Prix Gdyni, IRONMAN 70.3 Gdynia, Gdynia Półmaraton, Gdynia Aerobaltic. Pełnił funkcję koordynatora zespołu organizacyjnego Mistrzostw Europy UEFA EURO U21 Polska 2017, Mistrzostw Świata FIFA U20 Polska 2019 i Młodzieżowych Mistrzostw Świata w żeglarstwie. Jest wiceprzewodniczącym gdyńskiej Rady Sportu.