1408 (1108) 2020-05-08 - 2020-05-14

Dzień dobry! Dzwonię z Centrum Aktywności Seniora...

Każdego dnia pracowniczki Centrum Aktywności Seniora dzwonią, wysyłają maile i sms-y do gdyńskich seniorów – obecnych i byłych uczestników zajęć w klubach, studentów Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dopytują o zdrowie, o to czy czegoś nie potrzeba, przekazują wszystkie ważne informacje dotyczące koronawirusa i tego co robić, by unikać zakażenia. Od połowy marca takich kontaktów było około ośmiu tysięcy.
Przestrzeganie przez seniorów obostrzeń związanych z pandemią, zachowanie wszelkich środków, które pomogą w uniknięciu zakażenia ma kluczowe znaczenie, gdyż są w grupie szczególnego ryzyka. Dlatego już w połowie marca decyzją prezydenta Gdyni do odwołania zamknięte zostały kluby seniora – i te prowadzone przez samorząd, i te przez samorząd wspierane. Nie działa też Gdyński Uniwersytet Trzeciego Wieku. Seniorom zalecono pozostawanie w domach.
Z seniorami w stałym kontakcie pozostają animatorki sześciu miejskich klubów seniora oraz pracowniczki na co dzień obsługujące sekretariat CAS.
W pierwszych dniach po zamknięciu klubów, a później po wprowadzeniu restrykcji związanych z przemieszczaniem się, rozmowy dotyczyły przede wszystkim spraw praktycznych. Panie z CAS przekazywały numery telefonów, pod którymi w razie potrzeby można uzyskać pomoc, podpowiadały gdzie kupić rękawiczki jednorazowe, maseczki, ostrzegały przed oszustami. Przede wszystkim jednak prosiły – i robią to nadal – by seniorzy pozostawali w domach.
Seniorzy mogą korzystać z Wirtualnego Centrum Aktywności Seniora. Tu dostępne są nagrania około setki wykładów, które specjalnie dla swoich studentów zarejestrowali wykładowcy GUTW. Na portalu Facebook działa natomiast grupa Gdyńscy Seniorzy – wirtualnie: miejsce wymiany pomysłów na ciekawe spędzenie czasu, dzielenia się swoją twórczością czy po prostu rozmów.
W Centrum Aktywności Seniora pracownicy dyżurują od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00.
Kontakt telefoniczny 58 663 50 82 lub mailowy: sekretariat@cas.gdynia.pl

ikona