1425 (1125) 2020-10-02 - 2020-10-15

Galiony Gdyńskie popłynęły do nagrodzonych

Statuetki Galionów Gdyńskich//fot. Anna Rezulak

Statuetki Galionów Gdyńskich//fot. Anna Rezulak

Nagroda Artystyczna „Galion Gdyński” docenia starania osób związanych z kulturą, które swoimi działaniami aktywizują lokalną społeczność. Nagrody Artystyczne Prezydenta Galiony Gdyńskie za rok 2019 zostały wręczone 28 września, podczas gali w Muzeum Emigracji w Gdyni. Otrzymali je wyróżniający się artyści i animatorzy kultury. Została także wręczona nagroda za najbardziej efektywne wspieranie przedsięwzięć kulturalnych.Nagroda trafia w ręce tych, którzy w ciągu minionego roku zapracowali na miano najlepszych w kilku kategoriach: kreacja artystyczna – dla wyróżniających się twórców z Gdyni, bądź prezentujących swoje dokonania w mieście, animacja kultury – za wybitne osiągnięcia w organizowaniu życia kulturalnego w mieście i promowaniu gdyńskiej kultury, debiut artystyczny – dla debiutującego twórcy. Od 2005 roku nagroda przyznawana jest także za najbardziej efektywne wspieranie przedsięwzięć kulturalnych – w kategorii mecenat kultury. Jest to wyróżnienie honorowe.

Wręczając nagrody, prezydent Wojciech Szczurek podkreślił , jak ważna była rola kultury w zyciu społeczeństwa dotkniętego pandemią:


Chciałbym bardzo pogratulować wszystkim nominowanym i nagrodzonym, kapitule podziękować za pracę i wybór. Przede wszystkim chciałbym podziękować, choć to Galiony za rok 2019, za ten szczególny czas, który mamy za sobą, wszystkim przedstawicielom gdyńskiej kultury.
To taki piękny przykład, jak w obliczu niezwykłego wyzwania gdyńska kultura pokazała swoją siłę. Te niezliczone działania, które podejmowały gdyńskie instytucje kultury, organizacje pozarządowe zajmujące się kulturą, artyści, były naprawdę imponujące.
Był to z jednej strony czas, w którym wszyscy musieli się zatrzymać, a spora część zostać w domu. Ale nie straciła kontaktu z kulturą. Gdyńska kultura budowała nowy kontakt z publicznością. To był trudny i niezwykły czas, za który wszystkim Państwu dziękuję. To czas próby, z której gdyńska kultura wyszła z tarczą, jeszcze raz dowodząc, że jest immanentnym elementem naszej codzienności i że w trudnych chwilach daje nadzieję, ale też wyobraźnię oraz siłę, aby na przekór wszystkiemu marzyć.

 
Laureatka w kategorii Kreacja Artystyczna:
Barbara Leszczyńska – za wybitne osiągnięcia artystyczne i projekty społeczne.
 
Nominacje w kategorii Kreacja Artystyczna:
 • Joanna Duda – za akustyczno-elektroniczny kolaż – płytę Keen;
 • Barbara Leszczyńska – za wybitne osiągnięcia artystyczne i projekty społeczne;
 • Teatr Komedii Valldal – za odwagę i bezkompromisowość spektakli. 
Laureatki w kategorii Animacja Kultury:
 • Diana Lenart – za organizację festiwalu Open House Gdynia;
 • Emilia Smentek – za organizację spotkań filozoficznych.
Nominacje w kategorii Animacja Kultury:
 • Diana Lenart – za organizację festiwalu Open House Gdynia,
 • Joanna Rutkowska – za otwarcie sceny Szkoły Muzycznej dla gdynian,
 • Emilia Smentek – za organizację spotkań filozoficznych.
 
Nagroda w kategorii Mecenat Kultury przypadła Galerii Klif Orłowo za udostępnienie przestrzeni handlowej na wydarzenia kulturalne i edukacyjne. Nagrodę odebrała Mariola Rogóż.

Nagrodę za Całokształt Twórczości otrzymał Krzysztof Duda za wybitne osiągnięcia  w świecie klasycznej muzyki elektronicznej.
 
Galę poprowadził Piotr Metz, a oprawę muzyczną zapewnił trójmiejski zespół Lastryko.


 
Nagroda Artystyczna „Galion Gdyński” to wyróżnienie przyznawane już od 1995 r. Docenia starania osób związanych z kulturą, które swoimi działaniami aktywizują lokalną społeczność. Nagrodę przyznaje prezydent Gdyni na wniosek ośmioosobowej kapituły nagrody. W tym roku tworzyli ją: Marek Stępa – przewodniczący kapituły, Karolina Grabowicz-Matyjas, Włodzimierz Grzechnik, Ewa Ignaczak, Leszek Kopeć, Karin Moder, Maja Wagner oraz Kamil Wicik.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
 • ikonaOpublikowano: 29.09.2020 08:27
 • ikona

  Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 01.10.2020 14:59
 • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona