1429 (1029) 2020-10-30 - 2020-11-05

Listopadowa kwesta dla hospicjum inna niż dotychczas

Zdjęcie archiwalne. W tym roku kwesta listopadowa na rzecz gdyńskiego hospicjum odbędzie się w nowej formule // fot. Michał Puszczewicz

Zdjęcie archiwalne. W tym roku kwesta listopadowa na rzecz gdyńskiego hospicjum odbędzie się w nowej formule // fot. Michał Puszczewicz

29.10.2020 r.

Kwestowanie na rzecz Hospicjum im. św. Wawrzyńca na największych gdyńskich nekropoliach to już tradycja. W tym roku zbiórka odbędzie się jednak w nowej formule. Przy głównych wejściach na cmentarze pojawią się wolontariusze z bezdotykowymi puszkami, które umożliwią przekazanie datku w formie płatności bezgotówkowej. Hospicjum można również wesprzeć poprzez bezpośrednie wpłaty na konto stowarzyszenia.


Uroczystość Wszystkich Świętych to czas, kiedy wspominamy naszych bliskich zmarłych. W tych dniach warto jednak otworzyć również serca i pomyśleć o żywych i chorych, którzy potrzebują pomocy. W tym roku kwesta listopadowa na rzecz gdyńskiego hospicjum, ze względu na trwającą pandemię koronawirusa, będzie inna niż zwykle.

– Co roku w okresie Wszystkich Świętych gdynianie otwierają swoje serca i pomagają Hospicjum św. Wawrzyńca podczas tradycyjnej kwesty. Do tej pory w zbiórce brały udział setki wolontariuszy, którzy zachęcali odwiedzających gdyńskie cmentarze do wsparcia akcji. Tym razem sytuacja wymaga nadzwyczajnych działań i tegoroczna kwesta odbędzie się w nowej formule. Cegiełki można przekazywać bezpośrednio na konto hospicjum. Natomiast na cmentarzach staną specjalne bezdotykowe puszki. Pozwolą one szybko i w bezpieczny sposób przekazać datek telefonem. Za okazane serca bardzo dziękujemy! – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Wsparcie można okazać w dowolnej chwili i bez wychodzenia z domu, przekazując datki bezpośrednio na konto hospicjum:
PEKAO S.A. II O/Gdynia 75 1240 3510 1111 0000 4318 2794.

Ponadto zaplanowano również zbiórkę na gdyńskich cmentarzach komunalnych: Witomińskim, przy ul. Spokojnej i w Kosakowie, a także w Rumi oraz na cmentarzu wojskowym na Oksywiu. Rozpocznie się ona 30 października i potrwa do 2 listopada. W tym roku tradycyjne puszki zastąpią ich bezdotykowe wersje, dzięki którym będzie można przekazać datek w formie płatności bezgotówkowej. Przy głównych wejściach na cmentarze będą je nosić wolontariusze. Wszystko w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców.

– W obecnej sytuacji każde środki są ważne i przyjmujemy je z wdzięcznością. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na bieżące potrzeby podopiecznych hospicjum dla dorosłych oraz dla Domu Hospicyjnego dla Dzieci „Bursztynowa Przystań”. Te pieniądze pomogą nam przetrwać. W pierwszej kolejności zakupimy środki ochrony osobistej dla naszych pracowników i chorych – fartuchy, maseczki oraz rękawiczki, ponieważ tego teraz najbardziej potrzebujemy – mówi ks. Grzegorz Miloch, dyrektor Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni.

W zbiórce pieniędzy pomoże Vuyap - mobilna platforma płatności bezgotówkowych rodem z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni. W to narzędzie wyposażone będą bezdotykowe puszki. Cały proces jest bardzo szybki i łatwy. Należy zbliżyć smartfon z włączonym NFC do naklejki z czipem lub zeskanować telefonem kod QR. Nastąpi autonomiczne przekierowanie do strony płatności. Wtedy trzeba wybrać jedną z proponowanych kwot datku lub wpisać ją samodzielnie. Następny krok to wybranie metody płatności: Google Pay, Apple Pay albo dane karty płatniczej. Po zatwierdzeniu datek zostanie przekazany hospicjum. 

– Wciąż rośnie popularność płatności elektronicznych, dlatego coraz częściej ludzie nie noszą ze sobą gotówki. Wymyśliliśmy rozwiązanie, dzięki któremu w prosty sposób można przekazać środki za pomocą telefonu. Nie potrzeba do tego żadnej dodatkowej aplikacji. Po prostu przykładamy telefon do specjalnej naklejki i w trzech prostych klikach przekazujemy datek – mówi Marcin Borowski, dyrektor ds. nowego biznesu z firmy Posbit.pl, która stworzyła platformę Vuyap.