1432 (1132) 2020-11-27 - 2020-12-03

Małgorzata Talarczyk od 50 lat na scenie

Przez lata wcielała się w różnego rodzaju postacie. Grała troskliwe matki, kobiety bezwzględne, święte, ale wcielała się też w męskie role. Na deskach Teatru Miejskiego w Gdyni występuje już niemal 40 lat. W ostatnim czasie mogliśmy ją oglądać m.in. w takich przedstawieniach jak „Romeo i Julia”, „Przygody Remusa” czy „Mistrz i Małgorzata”. Małgorzata Talarczyk obchodzi 50-lecie pracy artystycznej.

Aktorka urodziła się w 1951 roku w Poznaniu. Zadebiutowała w 1970 roku na scenie Teatru Dolnośląskiego w Jeleniej Górze. Zagrała wtedy w „Apetycie na czereśnie” Agnieszki Osieckiej w reżyserii Tadeusza Kozłowskiego. Od 1975 roku występowała w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze. W 1982 roku trafiła do Gdyni do Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza, który wtedy był jeszcze Teatrem Dramatycznym. Pracuje tu niemal 40 lat, z krótką dwuletnią przerwą.
Małgorzata Talarczyk mieszka w Gdańsku, ale Gdynię ma zawsze w sercu.
Przez lata zagrała wiele ważnych i charakterystycznych ról. Była m.in. Kasandrą w „Odprawie posłów greckich” Jana Kochanowskiego, Marią Magdaleną w „Historyi o chwalebnym zmartwychwstaniu pańskim” Mikołaja z Wilkowiecka, Pudlem w „Brytanie Brysiu” Aleksandra Fredry, Klaudestyną de Montreuil w „Bezimiennym dziele” Stanisława I. Witkiewicza, Hermią i Tytanią w „Śnie nocy letniej” Williama Shakespeare’a, Księżną Himalaj w „Operetce” Witolda Gombrowicza, Iwoną i Królową Małgorzatą w „Iwonie, księżniczce Burgunda” Witolda Gombrowicza, Alą i Eugenią w „Tangu” Sławomira Mrożka czy Maryną w „Balladynie” Juliusza Słowackiego. W ostatnim czasie można ją było zobaczyć w spektaklu „Romeo i Julia”, gdzie wciela się w postać Escalusa. Gra też Trąbinę w „Przygodach Remusa” czy Starca w „Dziadach”.
Aktorka zagrała też w kilku filmach i serialach. Można ją było zobaczyć m.in. w: „Mieście z morza”, „Rubinowych godach” czy „Dla Ciebie i ognia”. Wystąpiła też w „Lokatorach”, „Sąsiadach” czy serialu „Ja Wam pokażę”.
Od 1983 roku Małgorzata Talarczyk pracuje też jako nauczycielka zadań aktorskich w Studium Wokalno-Aktorskim przy Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
Aktorka ma w swoim dorobku wiele nagród i wyróżnień. W 1994 roku otrzymała nagrodę artystyczną prezydenta Gdyni. Po raz kolejny to wyróżnienie trafiło do niej w 1996 roku. Wtedy nagrodzono ją z okazji Dnia Teatru w 25-lecie pracy artystycznej. W 2004 roku otrzymała Złoty Krzyż Zasługi. W tym samym roku prezydent Gdyni po raz kolejny przyznał jej nagrodę teatralną za całokształt osiągnięć. Nagrodę prezydenta Gdyni z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru otrzymywała jeszcze dwukrotnie – w 2008 i 2010 roku. Natomiast w 2015 roku została odznaczona brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2016 roku dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej przyznał jej nagrodę indywidualną II stopnia za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce.
Od 1996 roku przewodniczy gdańskiemu Oddziałowi Związku Artystów Scen Polskich.
Jubilatce, wspólnie z zespołem Teatru Miejskiego, życzymy zdrowia, niesłabnących sił twórczych, wielu nowych sukcesów artystycznych, samorealizacji i zadowolenia z obranej drogi artystycznej.