Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa  Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa 
1438 (1138) 2021-01-22 - 2021-01-28

Młodzi krytycy – do dzieła!

Ruszyła 8. edycja ogólnopolskiego konkursu im. Andrzeja Żurowskiego dla młodych krytyków teatralnych. Mogą wziąć w nim udział autorzy recenzji sztuk, którzy nie ukończyli 35 lat. Zgłoszenia do konkursu można przesyłać do 31 marca.

Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego łowi młode talenty krytyki teatralnej. Jego laureaci odnoszą wiele sukcesów. Wszyscy są dzisiaj znanymi recenzentami i krytykami teatralnymi. Teraz każdy, kto publikuje własne recenzje spektakli w mediach tradycyjnych bądź społecznościowych, może dołączyć do tego grona.
Regulamin tegorocznej 8. edycji konkursu jest nieco inny niż w ubiegłych latach. Zmiany wymusiła trwająca pandemia, która skomplikowała sytuację nie tylko w polskim teatrze, ale i całym świecie kultury. Przedstawienia można było oglądać głównie online. Organizatorzy zdecydowali, że tym razem do konkursu można zgłaszać recenzje teatralne obejmujące dwa ostatnie sezony. Recenzje mogą dotyczyć spektakli, które młodzi krytycy obejrzeli i o których pisali w 2019 oraz 2020 roku.
Do konkursu mogą stanąć osoby do 35. roku życia. Warunkiem jest, aby prace młodych autorów były publikowane. Recenzje mogą być zamieszczane w prasie czy gazetach festiwalowych, publikowane w radiu i telewizji, a także na portalach teatralnych, blogach i w mediach społecznościowych. Do zdobycia są dwie nagrody – każda po 5 tysięcy złotych.
Zgłoszenia można przesyłać do 31 marca na adres Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni (ul. Bema 26, 81-381 Gdynia) lub mailem: kontakt@konkurs-zurowski.pl. Kapituła wyłoni 5 finalistów. Laureatów poznamy w maju.
Szczegóły na stronie Teatru Miejskiego w Gdyni. www.teatrgombrowicza.art.pl.