1440 (1140) 2021-02-05 - 2021-02-11

Jakość powietrza #wGdyni pod kontrolą

Zdjęcie lotnicze Śródmieścia Gdyni od strony zatoki - widoczna marina, Sea Tower i część dzielnicy oraz zachodzące słońce

Mierniki, które sprawdzają czystość powietrza będą informować gdynian o poziomie gazów i pyłów przez kolejny rok, fot. Kornel Emmanuel Danion / z naszej facebookowej grupy „Gdynia w obiektywie”

Choć Gdynia na co dzień może chwalić się wyjątkowo czystym w skali całego kraju powietrzem, to jego jakość trzeba kontrolować na bieżąco. Czuwają nad tym m.in. rozmieszczone w stałych lokalizacjach stacje pomiarowe, które analizują ilość substancji gazowych, oraz mierniki pyłu. Urządzenia tego typu będą monitorować gdyńskie powietrze przez kolejny rok dzięki umowie o współpracy z fundacją ARMAG.


Świadomość tego, jak ważna dla naszego zdrowia i wysokiej jakości życia jest czystość powietrza, staje się coraz powszechniejsza. Dziś poziom smogu, pyłów i szkodliwych dla człowieka gazów to często jeden z czynników, które decydują o tym, gdzie chcemy mieszkać i pracować.

Gdynia pod względem czystości powietrza – także dzięki świetnym naturalnym warunkom – od lat znajduje się wśród najlepszych w kraju. Nie oznacza to jednak, że można spocząć na laurach. Aby na bieżąco monitorować jakość gdyńskiego powietrza i móc reagować na wszelkie zmiany, w mieście działa sieć mierników.

Badamy czystość powietrza


Składają się na nią trzy stacje pomiarowe (Gdynia Pogórze, Gdynia Śródmieście i Gdynia Dąbrowa) badające stężenie m.in. dwutlenku siarki, tlenku węgla i tlenków azotu oraz kilkanaście mierników sprawdzających stężenie pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w różnych dzielnicach. Mieszkańcy mogą dzięki temu na bieżąco kontrolować stan powietrza w swojej okolicy przez internet, chociażby na stronie powietrze.gdynia.pl.

- Ponad 20 lat temu jako samorząd zaczęliśmy budować od podstaw cały system mierzący czystość powietrza, niejako wyprzedzając ówczesne czasy. Dziś, kiedy coraz silniej zwracamy uwagę na kwestie ekologiczne i kontrola czystości powietrza to już globalny trend, w Gdyni funkcjonuje cała sieć mierników. W łatwy i zrozumiały sposób dają one mieszkańcom możliwość sprawdzenia, jak czyste jest danego dnia powietrze w ich okolicy. Dzięki temu możemy na bieżąco weryfikować też efekty naszych miejskich działań, a także diagnozować kolejne potrzeby związane ze środowiskiem – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

To, na jakim poziomie utrzymuje się jakość powietrza na terenie Gdyni, będzie można sprawdzać przez kolejny rok – miasto przyznało prowadzącej sieć mierników fundacji Agencja Regionalnego Monitoringu Atmosfery Gdańsk-Gdynia-Sopot dotację na rok 2021. Za przekazane środki ARMAG będzie nadal prowadzić regionalny monitoring atmosfery w zgodzie ze standardami Państwowego Monitoringu Środowiska.

Dla czystego powietrza


Coroczne podsumowania jakości powietrza w Gdyni wskazują na dominujący bardzo dobry i dobry stan powietrza w mieście podczas sezonu grzewczego, czyli w najtrudniejszym pod tym względem okresie roku. Korzystne położenie geograficzne, czyli bliskość morza i występowanie wiatrów wpływają na to, że szkodliwe gazy i pyły utrzymują się w powietrzu przez bardzo krótki czas.

Taki stan to jednak nie tylko efekt dobrej lokalizacji – miasto już od lat działa na rzecz ograniczania emisji pyłów i gazów do atmosfery. Jedno ze stałych działań, które trafia bezpośrednio do mieszkańców, to dotacje wspierające wymianę źródeł ogrzewania na proekologiczne. System dotacji dla mieszkańców funkcjonuje od 1999 roku, choć obecnie w znacznie bardziej rozbudowanej formie. Gdynianie mogą też korzystać z dofinansowań na instalację odnawialnych źródeł energii - mikrosiłowni wiatrowych i paneli fotowoltaicznych - oraz liczyć na rzetelne wsparcie przy aplikowaniu w ramach rządowego programu „Czyste powietrze”. Gdynia razem z OPEC i PGE Energia Ciepła uczestniczy także w programie „Ciepłolubni”.

Jednocześnie miasto bierze pod uwagę tych mieszkańców, którzy ze względów ekonomicznych nie mogą szybko wymienić pieców na paliwa stałe, m.in. prowadząc pokazy odgórnej metody palenia w piecach. Strażnicy miejscy, którzy w tym celu pojawiają się w różnych dzielnicach miasta, edukują gdynian na temat korzystania z bardziej oszczędnej i mniej emisyjnej metody ogrzewania w tradycyjnych piecach. Mundurowi w sezonie grzewczym prowadzą też regularne kontrole prywatnych źródeł ogrzewania, sprawdzając, czy mieszkańcy nie spalają śmieci i nie zanieczyszczają nadmiernie powietrza.

Gdynia ponadto rozpoczęła proces likwidacji wszystkich pieców węglowych w budynkach komunalnych, który ma zakończyć się do końca 2023 roku. To 533 mieszkania, z których mają zniknąć „kopciuchy”, a zastąpi je głównie ogrzewanie sieciowe i gazowe.

  • ikonaOpublikowano: 04.02.2021 14:05
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.02.2021 14:08
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także