1443 (1143) 2021-02-26 - 2021-03-04

Solidarni z RDD


RDD – Rare Disease Day, czyli Światowy Dzień Chorób Rzadkich, przypada w ostatni dzień lutego. Tego dnia, aby podnosić świadomość o chorobach rzadkich i okazać solidarność z osobami nimi dotkniętymi, budynki w miastach na całym świecie podświetlane są kolorami przyjętymi jako barwy RDD – zielonym, różowym i błękitnym. W Gdyni tymi barwami rozbłyśnie budynek Urzędu Miasta.

Światowy Dzień Chorób Rzadkich obchodzony jest w każdy ostatni dzień lutego. Polska przystąpiła do budowania świadomości o chorobach rzadkich oraz wyzwaniach stojących przed osobami nimi dotkniętymi i ich rodzinami w 2010 roku. Wtedy po raz pierwszy obchodzono RDD w naszym kraju. Po 10 latach ten dzień świętowano już w 99 państwach.

Stało się już tradycją, że obchodom RDD towarzyszy podświetlanie znanych budynków kolorami uznanymi za barwy tego święta. To zielony, różowy i błękitny. Tak rozświetlone były już m.in. Empire State Building w Nowym Jorku, Burj Khalifa w Zjednoczonych Emiratach Arbaskich czy Koloseum w Rzymie. W tym roku do iluminacje będzie można zobaczyć również w Trójmieście.

W Gdyni, 28 lutego, zielono-różowo-błękitny stanie się budynek Urzędu Miasta - zarówno od strony ul. Świętojańskiej, jak i al. Marszałka Piłsudskiego, Muzeum Emigracji (ul. Polska 1), a w Gdańsku - fontanna Neptuna i wiadukt przy Galerii Bałtyckiej. W ten sposób nasze miasto stanie się ogniwem światowego łańcucha światła.

Ale RDD to nie tylko iluminacje. To także jazz. Po raz drugi w Muzeum Emigracji odbędzie się koncert Jazz4Rare pod patronatem prezydenta Wojciecha Szczurka oraz marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.

Podczas koncertu transmitowanego online wystąpią Joanna Knitter Blues & Folk Connection z projektem „Aretha”. Realizacja projektu nie była prosta, ale, jak mówi artystka, dzięki pomocy i pasji chłopaków z Blues & Folk Connection będziemy mogli posłuchać bluesowych wersji największych przebojów królowej soulu, takich jak: „Respect”, „Chain of Fools” czy „Natural Woman”.

Koncert odbędzie się 27 lutego o godz. 19.00. Będzie transmitowany na kanale Youtube Muzeum Emigracji w Gdyni.