Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni.  Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni. 
1443 (1143) 2021-02-26 - 2021-03-04

„Wodnik” w porcie. Po 2300 milach szkolenia

ORP „Wodnik” z powrotem w macierzystym porcie w Gdyni, a podchorążowie już na lądzie i po praktyce morskiej. Okręt szkolny wrócił z dwutygodniowego rejsu po Morzu Bałtyckim, podczas którego pokonał ponad 2300 mil morskich.


63-osobowa załoga wróciła na ląd po dwóch tygodniach szkolenia okrętowego na Bałtyku. To studenci pierwszego i piątego roku Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, którzy na pokładzie okrętu szkolnego ORP „Wodnik” zaliczyli praktyki marynarskie i oficerskie.

Kiedy „Wodnik” przybił do gdyńskiego portu 19 lutego, miał za sobą ponad 2300 przebytych mil morskich. Dystans ten pokonał w ciągu niecałych dwóch tygodni.

Na pokładzie studenci uczyli się nawigacji i tego, jak wyglądają warunki nawigacyjno-hydrograficzne na Bałtyku w środku zimy. Przy okazji poznali też zasady prowadzenia nawigacji podczas wachty morskiej i lepiej zaznajomili się z wyposażeniem okrętu. Nakres drogi na mapach, określanie pozycji okrętu, pomiary hydrometeorologiczne, prowadzenie dziennika nawigacyjnego – to tylko niektóre z zadań, którymi zajmowali się studenci na pokładzie.

Trasa szkoleniowego rejsu „Wodnika” skupiła się na akwenach Morza Bałtyckiego. Powracających z praktyk studentów powitali w Porcie Wojennym w Gdyni m.in.: dowódca 3. Flotylli Okrętów - kadm. Mirosław Jurkowlaniec, rektor-komendant AMW - kadm. Tomasz Szubrycht i dowódca Dywizjonu Okrętów Wsparcia - kmdr Robert Szymaniuk.

Jak informuje 3. Flotylla Okrętów MW, praktyki na okrętach i jednostkach brzegowych należących do polskiej Marynarki Wojennej to stały element programu szkolenia przyszłych oficerów. Każdy rok studiów w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni kończy się właśnie praktykami.