1444 (1144) 2021-03-05 - 2021-03-11

Odszedł prof. Jerzy Limon

Prof. Jerzy Limon przy Gdyńskim Centrum Filmowym // fot. Patryk Zaputowicz

Prof. Jerzy Limon przy Gdyńskim Centrum Filmowym // fot. Patryk Zaputowicz

04.03.2021 r.

Był wybitnym anglistą, literaturoznawcą, pisarzem, tłumaczem i teatrologiem. Stał na czele Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego od początku jego istnienia. Gdynia była jego miejscem na ziemi. Mieszkał tu ponad 20 lat i kochał nasze miasto. Odszedł prof. Jerzy Limon. Miał 71 lat.


Swoje życie poświęcił sztuce, kulturze i teatrowi. Fascynowały go dzieła Szekspira. Lubował się też w historii teatru elżbietańskiego, o którym napisał nawet doktorat. Jego największym marzeniem było, aby stworzyć podobną instytucję w Trójmieście. I udało się. Prof. Jerzy Limon doprowadził do budowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, który został otwarty w 2014 roku i którego był wieloletnim dyrektorem. Droga do celu była jednak długa i wyboista.
W 1990 roku on i kilku innych entuzjastów Szekspira założyło Fundację Theatrum Gedanense. Działania na rzecz powstania teatru zaprowadziły go do Londynu, gdzie poznał najpierw księcia Karola, a potem samą królową Elżbietę II, których zainteresował pomysł utworzenia teatru szekspirowskiego w Polsce i szybko mu przyklasnęli.
 
Jego starania i osiągnięcia doceniono na arenie międzynarodowej. W 2019 roku został laureatem Pragnell Shakespeare Award. To międzynarodowa nagroda, wręczana od 1990 roku, ufundowana przez słynnego jubilera George’a Pragnella ze Stratfordu nad Avonem. Jest prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym za wieloletnie osiągnięcia na rzecz popularyzacji dzieł szekspirowskich w obszarze teatru, krytyki, badań naukowych lub edukacji.
 
Prof. Jerzy Limon urodził się w Malborku, a dzieciństwo spędził w Sopocie. Jednak jako młody człowiek często odwiedzał nasze miasto. Uczęszczał do III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Nasze miasto go przyciągało, a w końcu stało się jego miejscem na ziemi. W Gdyni mieszkał od ponad 20 lat.
 
– Prof. Jerzy Limon był człowiekiem wszechstronnym, z ogromną wiedzą o kulturze i otaczającej nas rzeczywistości. Zawsze otwarty i konsekwentny w realizacji planów, a ponadto życzliwy i szczery. To wszystko sprawiło, że poważano go nie tylko w jego środowisku, ale również jako człowieka. Był dumnym gdynianinem. To zaszczyt, że mieliśmy takiego mieszkańca. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
 
– Profesor Jerzy Limon był człowiekiem z ogromną charyzmą. Swoją codzienną pracą udowadniał, że rzeczy i plany z pozoru niemożliwe są w zasięgu ręki. Trzeba tylko działać odważnie, nie poddawać się i mieć pasję - tak jak Pan Profesor – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Sam o Gdyni mówił tak:

– Moim zdaniem Gdynia ma olbrzymi potencjał kulturowy. Jest to miasto z fajną energią i to mi się tutaj podoba. Kiedy dostałem mieszkanie na Karwinach, osiedliliśmy się tutaj. Żona od razu bardzo pokochała Gdynię. Potem postanowiliśmy wybudować dom. Kupiliśmy ziemię w Wielkim Kacku. Żyjemy tam od 1995 roku i bardzo kochamy to miejsce. Jest tam i las, i łąki, przylatują żurawie. Mamy bliski kontakt z przyrodą – podkreślał prof. Jerzy Limon.

Jerzy Limon był profesorem nauk humanistycznych, kierownikiem Katedry Sztuk Scenicznych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk. Zainicjował budowę i szefował Gdańskiemu Teatrowi Szekspirowskiemu. Był członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Szekspirowskiego, Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego, Polskiego Towarzystwa Historyków Teatru, ZAiKS-u, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich czy Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1998 roku otrzymał specjalne wyróżnienie od prezydenta Gdyni. W 2000 roku Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki przyznało mu nagrodę za literacką twórczość własną i przekładową. Trzy lata później dostał nagrodę im. Wojciecha Bogusławskiego za Teatralną Książkę Roku 2002 za pracę „Między niebem a sceną. Przestrzeń i czas w teatrze”. W 2007 roku otrzymał nagrodę Jana Heweliusza w dziedzinie nauk humanistycznych za próby przywracania Gdańskowi tradycji szekspirowskich i osiągnięcia w zakresie teatrologii. W 2014 roku otrzymał Honorowy Order Imperium Brytyjskiego w stopniu oficera za szczególne zasługi dla brytyjsko-polskich relacji kulturalnych. Rok później przyznano mu natomiast nagrodę Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich za zrealizowanie idei Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku.