Uwaga! Na estakadzie Kwiatkowskiego, w kierunku obwodnicy, na wysokości ulicy Morskiej, miała miejsce awaria dylatacji jezdni. Obowiązuje zmieniona organizacja ruchu. (Więcej informacji) Uwaga! Na estakadzie Kwiatkowskiego, w kierunku obwodnicy, na wysokości ulicy Morskiej, miała miejsce awaria dylatacji jezdni. Obowiązuje zmieniona organizacja ruchu. (Więcej informacji)
1444 (1144) 2021-03-05 - 2021-03-11

Trwają pozimowe naprawy dróg

Śnieżna zima oraz minusowe temperatury dały dużo frajdy najmłodszym gdynianom. Jednak kierowcy i służby miejskie wspominają te tygodnie jako wymagający test. Zmiana aury na niemalże wiosenną to zielone światło dla drogowców, którzy mogą rozpocząć przysłowiowe „łatanie” ubytków.

– Mieliśmy do czynienia z wyjątkowo surowymi warunkami zimowymi. Minusowe temperatury, śnieg i lód spowodowały wiele pęknięć w nawierzchni gdyńskich jezdni. Podjęliśmy natychmiastowe działania. Nasze służby drogowe dokonały kontroli newralgicznych odcinków dróg i w trybie pilnym rozpoczęliśmy najbardziej „palące” naprawy. Uruchomiliśmy dodatkowe brygady usuwające nieprawidłowości w nawierzchniach. W każdym przypadku naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
Działania polegające na likwidowaniu ubytków drogowych mogą być realizowane w sprzyjających temperaturach. Odwilż daje możliwość przeprowadzenia tego typu napraw.
Dzieje się to już w kilku gdyńskich lokalizacjach m.in. w Chyloni, na Grabówku, Obłużu, Witominie, w Redłowie, Orłowie czy Śródmieściu. Kolejne miejsca wymagające napraw są na bieżąco ustalane i sprawdzane. Często skala napraw wymaga wieloetapowych działań, wtedy teren jest wygradzany barierkami ochronnymi i zabezpieczany do czasu przeprowadzenia robót.
W pierwszej kolejności ubytki są zabezpieczane masą na zimno lub masą z recyklera, czyli maszyny wytwarzającej mieszankę mineralno-bitumiczną na miejscu, wykorzystującej tzw. destrukt (odpad) bitumiczny.
Kolejny krok to naprawa nawierzchni. W przypadku łat o małej powierzchni dodatkowo wykonuje się cięcie i kucie zniszczonej nawierzchni, a następnie ręcznie uzupełnia się je masą z recyklera lub wytwórni mas bitumicznych.
Natomiast jeśli chodzi o łaty wielkopowierzchniowe – nawierzchnia jest w pierwszej kolejności frezowana, a następnie układa się mieszankę mineralno-asfaltową.
Przypominamy, że gdyński ZDiZ przyjmuje zgłoszenia mieszkańców w sprawie napraw nawierzchni.
Każdy może je przekazać przez:
– formularz kontaktowy na stronie
www.zdiz.gdynia.pl/kontakt,
– e-mail: sekretariat@zdiz.gdynia.pl,
– pod nr. tel. 58 761 20 00, 58 761 20 01.