1447 (1147) 2021-03-26 - 2021-04-01

Rodzina Treflików podbija serca dzieci

Fot. Paweł Kukla

Fot. Paweł Kukla

25.03.2021 r.

Więzi rodzinne, przyjaźń, uczciwość i tolerancja – takich wartości uczą nas bohaterowie polskiej animacji „Rodzina Treflików”. Serial, realizowany tradycyjną techniką animacji lalkowej, powstaje w KAZstudio i Gdyńskim Centrum Animacji. A teraz podbija serca dzieci na całym świecie i zdobywa nagrody.

 
Serial „Rodzina Treflików” wszedł do międzynarodowej dystrybucji w najpopularniejszej platformie streamingowej Netflix. Ponadto polską animację, wraz ze spin-offem „Bobaski i Miś”, od początku 2021 roku emituje największa dziecięca stacja telewizyjna w Rosji, Karusel. W chińskiej stacji CCTV14 „Rodzina Treflików” została wybrana do noworocznego „slotu”, do którego trafiają tylko najlepsze animacje.

Koniec ubiegłego i początek 2021 roku to także sukcesy na polu artystycznym. Dotychczas na międzynarodowych festiwalach filmowych produkcje otrzymały 3 nominacje, a także nagrodę w San Diego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dziecięcych („International Kids' Film Festival”).
 

Marek Skrobecki nagrodzony za reżyserię 
Na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dziecięcych w San Diego Marek Skrobecki za animację „Rodzina Treflików” otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera filmu krótkometrażowego.

– Wszyscy wiemy, jak ważna jest edukacja dzieci i przekazywanie im w przystępny i przyjazny sposób pewnych niezachwianych wartości. Tym bardziej nas cieszy, że na międzynarodowych festiwalach doceniana jest polska animacja o rodzinie Treflików, która powstaje w naszym mieście. Dlatego serdecznie gratuluję reżyserowi Markowi Skrobeckiemu nagrody na „International Kids' Film Festival” w San Diego! Trzymam kciuki i z całego serca życzę dalszych sukcesów! Nie tylko jemu, ale wszystkim twórcom gdyńskiej „Rodziny Treflików” – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

W oficjalnej selekcji w tej kategorii zostało wyłonionych ponad 40 produkcji z całego świata. „Rodzina Treflików” była jedyną produkcją z Polski.  
 

Poznajcie „Rodzinę Treflików”

 
„Rodzina Treflików” to polska animacja, której każdy odcinek niesie ważne przesłanie i zapoznaje dziecko z takimi wartościami, jak więzi rodzinne, przyjaźń, szacunek, uczciwość i tolerancja. Serial realizowany jest tradycyjną techniką animacji lalkowej. Technika ta wymaga wykonania 25 zdjęć na sekundę filmu, a do każdego zdjęcia animator delikatnie zmienia ustawienie lalek. Przy produkcji „Rodziny Treflików” po raz pierwszy w Polsce wykorzystano na dużą skalę druk 3D. Wydrukowane zostały głowy lalek z wymiennymi pyszczkami, elementy stroju bohaterów, a nawet niepowtarzalne serialowe rekwizyty. Przy produkcji serialu stosuje się technologię zapisu obrazu w jakości 4K.

Serial wyróżnia się na tle innych produkcji dla dzieci. Zamiast dominujących intensywnych kolorów i obfitości różnorodnych elementów, eksponuje stylistykę bardziej oszczędną zarówno w formie, jak i w kolorze. Na tle łagodnych i stonowanych scenografii, postaci bohaterów są wyraźniejsze, lepiej zarysowane. „Rodzina Treflików” proponuje małemu widzowi ambitną stylistykę i wyszukane wizualnie obrazy. W każdym odcinku pojawiają się dwie wpadające w ucho piosenki. Autorem muzyki jest Andrzej Krauze. Piosenkę tytułową wykonuje Natalia Kukulska.

Pierwszy sezon „Rodziny Treflików” miał premierę 1 czerwca 2016 roku. A w tym mesiącu, 7 marca, mogliśmy obejrzeć nowy odcinek kolejnego – 6. już sezonu serialu. Kim jest „Rodzina Treflików”? Wydawać by się mogło, że są całkiem zwyczajni: mama, tata oraz dwójka dzieci. Mieszkają w domku, do którego pewnego dnia przybywa tajemniczy gość – Mały Wujcio, który od tej pory towarzyszy rodzeństwu: Treflince i Treflikowi.

Wujcio, dzięki magicznym mocom, jest niewidoczny dla dorosłych. Zabiera dzieci do odległych krain i jednocześnie pomaga rozwiązywać im problemy oraz uczy rozumieć otaczający świat.

„Rodzinie Treflików" towarzyszą także dziadkowie i serdeczni przyjaciele z sąsiedztwa. 

To nie koniec nominacji

 
Z kolei już w kwietniu poznamy wyniki 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych „Animocje 2021”, w którym „Rodzina Treflików” otrzymała nominację w kategorii: najlepszy film animowany dla dzieci 3+.

W tym roku doceniona została także najnowsza produkcja KAZstudio, tak zwany spin-off „Rodziny Treflików”, czyli „Bobaski i Miś”. Film otrzymał nominację w konkursie Teraz Dzieci Mają Głos – 9. Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji „O!PLA 2021” w kategorii: przedszkolaki. Laureatów poznamy już wiosną.
 
Serial „Rodzina Treflików” jest dostępny na kanale YouTube. I naprawdę warto go zobaczyć.