Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
1452 (1152) 2021-04-30 - 2021-05-06

Bank mleka w Szpitalu Morskim

Zdarza się, że ze względu na zbyt wczesny poród lub choroby zagrażające życiu, świeżo upieczona mama nie może podawać dziecku swojego naturalnego pokarmu. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą banki mleka. W Gdyni taki punkt działa już od trzech lat w Szpitalu Morskim im. PCK. Zawsze chętnie przyjmuje kobiety, które chcą się podzielić mlekiem i wesprzeć inne mamy.


Bank Mleka Kobiecego to małe laboratorium zajmujące się pozyskiwaniem od kobiet naturalnego pokarmu, jego bezpiecznym przechowywaniem oraz dostarczaniem go do potrzebujących maluchów. W Gdyni taki bank funkcjonuje w Szpitalu Morskim im. PCK przy ul. Huzarskiej 1. Działa on od 3 lat. W tym czasie zgłosiło się do niego 101 dawczyń, które oddały 845 litrów mleka. Pokarm trafił do dzieci na oddziałach neonatologicznych w pomorskich szpitalach.
Mleko dawczyń jest bezpieczne, przechodzi szereg badań, a jego stan jest na bieżąco monitorowany przez wykwalifikowany personel.
Mama, której dziecko ma otrzymać pokarm z banku, jest o tym wcześniej informowana i musi wyrazić na to pisemną zgodę.
Rekrutacja na dawczynię w gdyńskim szpitalu składa się z kilku etapów. Najpierw odbywa się rozmowa z koordynatorem banku mleka o stanie zdrowia i laktacji. Kolejny krok to konsultacja z lekarzem, który zbiera wywiad i zleca badania kwalifikujące. Cały proces nie zajmuje wiele czasu. Wszystko odbywa się w ciągu jednego dnia. Konsultacje i badania są bezpłatne.
Koordynatorem do spraw laktacji w gdyńskim banku mleka jest Ewa Borowska, która czuwa nad procedurą zabezpieczania pokarmu dla potrzebujących dzieci, przygotowuje odpowiednie partie do wysyłki i rozmawia z kobietami, które chcą zostać dawczyniami.
Kobiety, które chciałyby zostać honorowymi dawczyniami mleka, mogą się zgłaszać, wysyłając maila na adres:
bankmleka@szpitalepomorskie.eu
lub dzwoniąc pod nr. tel. 58 72 60 138, 58 72 60 494.
Więcej informacji na temat banku mleka znajduje się na stronie internetowej Szpitali Pomorskich w zakładce ABC pacjenta.
Jednocześnie warto przypomnieć gdynianom, że w redłowskim szpitalu w dalszym ciągu odbywają się porody rodzinne. Wymogiem jest posiadanie maseczki i ubioru ochronnego.

ikona