1469 (1169) 2021-10-01 - 2021-10-07

Gdynia pamięta o Polskim Państwie Podziemnym

27 września minęła 82. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Z tej okazji w Gdyni odbyły się oficjalne uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia.


Polskie Państwo Podziemne działało w latach 1939-1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów. Było fenomenem w ogarniętej wojną Europie. Wszystko zaczęło się, kiedy w oblężonej Warszawie przystąpiono do tworzenia konspiracyjnej organizacji wojskowo-cywilnej pod nazwą Służba Zwycięstwu Polski. Za datę jej powstania przyjmuje się 27 września 1939 roku. SZP przekształcono później w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Polskie Państwo Podziemne walczyło z okupantami, miało rozbudowany wywiad, a także prowadziło działalność informacyjną i propagandową.
Każdego roku wiele miast upamiętnia powstanie Polskiego Państwa Podziemnego. Wśród nich jest także Gdynia. Tegoroczne miejskie uroczystości odbyły się w poniedziałek, 27 września przed pomnikiem Armii Krajowej na skwerze Kościuszki.
W obchodach wzięli udział m.in.: samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej, członkowie gdyńskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, delegacja Akademii Marynarki Wojennej, uczniowie i nauczyciele z gdyńskich szkół oraz mieszkańcy.

ikona