1469 (1169) 2021-10-01 - 2021-10-07

Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna dla Jolanty Janiczak

Joanna Zielińska - przewodnicząca Rady miasta Gdyni (po prawej) wręcza statuetkę Jolancie Janiczak - laureatce tegorocznej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej // fot. Roman Jocher

Joanna Zielińska - przewodnicząca Rady miasta Gdyni (po prawej) wręcza statuetkę Jolancie Janiczak - laureatce tegorocznej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej // fot. Roman Jocher

Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna to najważniejsze wyróżnienie dla polskich dramatopisarzy. W niedzielę, 26 września w Teatrze Miejskim w Gdyni odbyła się gala finałowa konkursu. Tegoroczną laureatką została Jolanta Janiczak. Doceniono ją za sztukę pt. „I tak nikt mi nie uwierzy”.


14. edycja konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną za nami. Czytania finałowych sztuk zorganizowano w Teatrze Miejskim w Gdyni. Przez 4 dni publiczność mogła przyglądać się im na żywo. Finał literackich zmagań towarzyszył Festiwalowi Polskich Sztuk Współczesnych R@Port, którego formuła została w tym roku ograniczona. W jego ramach odbyły się pokazy 4 spektakli. Zaprezentowały się: Teatr Miejski w Gdyni, Teatr Wybrzeże z Gdańska, Teatr Polski z Bydgoszczy oraz Teatr Barakah z Krakowa. Nie odbył się natomiast konkurs o Grand Prix i nagrodę publiczności festiwalu.

Gala finałowa odbyła się w niedzielę, 26 września w Teatrze Miejskim w Gdyni.

– Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna to trochę młodsze dziecko Nagrody Literackiej Gdynia. Pozwala nagradzać teksty literackie napisane w formie dramatu. To bardzo ważna nagroda, która jest wręczana w Teatrze Miejskim w Gdyni, czyli w miejscu, które jest świątynią dramatu. Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w tym święcie. Życząc Państwu niesłabnącej twórczej inwencji, wierzę w to, że spotkamy się za rok – mówiła podczas gali Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

O zwycięstwo w tegorocznej edycji konkursu walczyło pięć sztuk. Zostały one wyłonione spośród 206 nadesłanych zgłoszeń. Wśród finalistów znaleźli się: Jarosław Jakubowski i jego „Banalna historia”, Jolanta Janiczak – autorka sztuki „I tak nikt mi nie uwierzy”, Mateusz Pakuła z dziełem „Stanisław Lem vs Philip K. Dick”, Ishbel Szatrawska – autorka sztuki „Totentanz. Czarna noc, czarna śmierć” oraz Martyna Wawrzyniak, która napisała „Schwarzcharakterki.

Jolanta Janiczak - laureatka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej ze statuetką // fot. Magdalena Czernek

Tegoroczna Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna powędrowała do Jolanty Janiczak za sztukę pt. „I tak nikt mi nie uwierzy”. Laureatka otrzymała pamiątkową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tysięcy złotych. Autorkę nagrodzono za to, że w swoim tekście upomina się ona o obecność i sprawczość innych kobiet w pamięci społecznej.

– Wybór nie był łatwy. Ten rok obfitował w bardzo dobre teksty. Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej postanowiła nagrodzić dramat poetycki, w którego formie krystalizuje się sytuacja tych, których wiarygodność przez wieki podważano i podważa się nadal. Prezentuje on różne perspektywy widzenia świata. Jest wyrazisty, ale subtelny. Uderzający, nawet okrutny, ale niedeklaratywny. To tekst znakomicie skonstruowany, konfrontujący języki natury, kultury i władzy, który w równej mierze wzbudza refleksję i empatię. Uczula jednak na przemoc, której doświadczać może każdy, bez względu na płeć – argumentował w uzasadnieniu Piotr Dobrowolski, przewodniczący kapituły konkursowej.

Laureatka nie kryła zaskoczenia, ale też wzruszenia tym, że to właśnie jej sztukę nagrodzono.

– Ta nagroda to dla mnie dowód na to, że moje pisanie ma sens, trafia do ludzi. To docenienie ciężkiej pracy, co daje mi napęd do dalszego działania i poświęcania temu całej energii. Potwierdzenie wiary w uczciwość twórczą. Jestem szczęśliwa i zaskoczona. Nie spodziewałam się tego i byłam przekonana, że ktoś inny otrzyma tę nagrodę. Chciałabym, aby ten tekst trafił szerzej na sceny, żeby miał szansę wybrzmieć jeszcze mocniej w dyskusji społecznej, a odwaga coraz bardziej rosła w kobietach. Mam nadzieję, że w jakimś stopniu się do tego przyczynię. Chciałabym zadedykować tę nagrodę osobom, które nie mają szansy i miejsca, żeby zabrać głos – mówiła Jolanta Janiczak, laureatka tegorocznej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Najlepszą sztukę dramatyczną minionego roku wybrało jury w składzie: Piotr Dobrowolski (przewodniczący kapituły), Justyna Jaworska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek oraz Jerzy Stuhr.

Podczas niedzielnej gali wyłoniono również laureatów 8. edycji Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego, który łowi młode talenty krytyki teatralnej. Nagradzane są w nim najlepsze recenzje spektakli. Tym razem zgłoszone prace mogły obejmować dwa ostatnie sezony.

Do finału trafiły recenzje pięciu autorów. Zwyciężyli: Katarzyna Niedurny oraz Piotr Hildt. Wśród finalistów znaleźli się jeszcze: Dawid Dudko, Julia Niedzielska i Katarzyna Waligóra.

Katarzyna Niedurny - laureatka 8. edycji Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego // fot. Magdalena Czernek

O GND i R@Porcie


Ogólnopolski konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną został powołany przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka w 2007 roku jako rozwinięcie i uzupełnienie Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Oba przedsięwzięcia są elementami jednego, wspólnego, najbardziej prestiżowego w Polsce projektu promocji i popularyzacji polskiej dramaturgii współczesnej.

Festiwal R@Port jest konkursowym przeglądem teatralnych realizacji polskiej dramaturgii współczesnej. Natomiast Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna to przegląd najnowszych tekstów, które są pisane specjalnie dla teatru. Próbują zdiagnozować kondycję współczesnego polskiego dramatu i odpowiedzieć  na pytania: jaką wizję świata odsłania nam dzisiejszy teatr, jakich dotyka problemów, jaki obraz Polski i jej mieszkańców prezentuje widzom oraz jakimi środkami to czyni? Oba konkursy mają wspólnego szefa artystycznego – Jacka Sieradzkiego.

Zobacz zapis gali:

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 30.09.2021 14:42
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.09.2021 14:42
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także