1497 (1197) 202-05-27 - 2022-06-02

Wręczono medale „Gdynia bez barier”

Gala 22. edycji konkursu

Gala 22. edycji konkursu "Gdynia bez barier". Przy mikrofonie laureaci medalu Maja i Waldemar Zadorożni. Fot. Przemysław Kozłowski

W poniedziałkowy wieczór w Teatrze Muzycznym odbyła się gala 22. edycji konkursu „Gdynia bez barier”. Jej bohaterami byli ludzie, którzy pomagają w znoszeniu barier stojących na drodze osób z niepełnosprawnościami. Za zaangażowanie i liczne działania medale wręczył im prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Atmosfera była wzruszająca. O oprawę muzyczną zadbał kwartet Grupa MoCarta, który bawił do łez.


Gdynia od kilkunastu lat konsekwentnie realizuje politykę społeczną mającą na celu pełne i aktywne uczestnictwo osób z niepełnosprawnościami w życiu miasta. W listopadzie 2000 roku Rada Miasta Gdyni uchwaliła „Program kompleksowych działań na rzecz osób niepełnosprawnych". Spektakularną inicjatywą jest cykliczny konkurs „Gdynia bez barier", którego celem jest wyróżnienie wszystkich instytucji, organizacji i osób prywatnych - autorów pomysłów i udogodnień (już istniejących, bądź będących w fazie projektu), pomagających przełamać stereotypy związane z postrzeganiem osób z niepełnosprawnościami. W konkursie nagradzane są inicjatywy przyczyniające się do likwidacji barier architektonicznych, komunikacyjnych i społecznych, utrudniających życie osobom z niepełnosprawnościami.

Lauerat medalu w konkursie "Gdynia bez barier" Wpojciech Sawicki, który nie mógł byc obecny na gali. Fot. Przemysław Kozłowski
Lauerat medalu w konkursie "Gdynia bez barier" Wojciech Sawicki, który nie mógł być obecny na gali. Fot. Przemysław Kozłowski

Kapituła XXII edycji konkursu „Gdynia bez barier” przyznała:

  • MEDAL GDYNIA BEZ BARIER Panu Wojciechowi Sawickiemu za odwagę i inspirację w postrzeganiu i zmianie rzeczywistości. Medal z rąk prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka odebrali rodzice Wojciecha Sawickiego – Państwo Sawiccy.
  • MEDAL GDYNIA BEZ BARIER Fundacji Dogtor za nadanie wielowymiarowości słowa „Przyjaciel”. Fundacja Dogtor od 20 lat pokazuje, że w kontakcie z psem proces rehabilitacji nabiera zupełnie innego znaczenia. Medal odebrała Magdalena Madajczyk, prezes Fundacji.
  • MEDAL GDYNIA BEZ BARIER Państwu Mai i Waldemarowi Zadorożnym za pokazanie, że pełen ciepła i bezwarunkowej miłości dom można stworzyć każdemu dziecku.

Medal "Gdynia bez barier" odbiera z rąg prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka Magdalena Madajczyk, preze Fundacji Dogtor. Fot. Przemysław Kozłowski
Medal "Gdynia bez barier" odbiera z rąk prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka Magdalena Madajczyk, preze Fundacji Dogtor. Fot. Przemysław Kozłowski
- Kończymy w tym roku 20 lat naszej działalności i jest to naprawdę wzruszający moment, gdy po tylu latach dostajemy medal. Dostaliśmy 20 lat temu wyróżnienie, a teraz dostaliśmy medal i jesteśmy naprawdę z tego bardzo dumni. Chciałabym podziękować naszym wolontariuszom i wszystkim, którzy z nami współpracują i wspierają. Miasto Gdynia oczywiście również bardzo nas wspiera. Jesteśmy po prostu dumni i wzruszeni - mówi Magdalena Madajczyk, prezes Fundacji Dogtor.


Medal od prezydenta Wojciecha Szczurka odbieraja Maja i Waldemar Zadorożni. Fot. Przemysław Kozłowski
Medal od prezydenta Wojciecha Szczurka odbierają Maja i Waldemar Zadorożni. Fot. Przemysław Kozłowski
- Ja byłem tak wzruszony, że nie byłem w stanie nic powiedzieć. Przede wszystkim powinienem podziękować mojej żonie, dlatego, że jest to główna pomysłodawczyni. Praca z dziećmi i to, jak widzę, jak się rozwijają, stało się przyczyną do tego, żeby zainteresować się sportem. Sport widzimy jako narzędzie wychowawcze i taką inspirację właśnie. Widzimy, że ten się nie rozwija, kto nie wykorzystuje możliwości. Tak samo, jak dzieci, my widzimy swoje bariery i je pokonujemy. Mówiąc ogólniej – Gdynia staje się miastem możliwości. Dzięki temu, że te możliwości zostały stworzone, my możemy wykonywać naszą pracę - mówi Waldemar Zadorożny.


W imieniu Wojciecha Sawickiego medal odebrali jego rodzice – Państwo Sawiccy. Fot. Przemysław Kozłowski
W imieniu Wojciecha Sawickiego medal odebrali jego rodzice – Państwo Sawiccy. Fot. Przemysław Kozłowski
- Bardzo się cieszę, bo to kolejna gala „Gdyni Bez Barier", kolejni wspaniali laureaci medalu „Gdyni Bez Barier", ale też wspaniała atmosfera i moment, w którym dziękujemy wszystkim. Naszym współpracownikom, organizacjom pozarządowym, poszczególnym ludziom, którzy od lat zmieniają nasze miasto. To oni sprawiają, że Gdynia jest piękniejsza. Tegoroczny wybór był prawie jednomyślny. Natomiast rzeczywiście co roku, siadając do tej ważnej decyzji, mamy bogactwo wyborów. To jest najważniejsze! Tak naprawdę, bardzo często jest tak, że brakuje nam trochę tych medali i lista laureatów mogłaby być zdecydowanie szersza. Ale to pięknie świadczy o naszym mieście, wielkim sercu gdynian i wrażliwości - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Występ kwartetu Grupa MoCarta. Fot. Przemysław Kozłowski
Występ kwartetu Grupa MoCarta. Fot. Przemysław Kozłowski
Gali „Gdynia bez barier” towarzyszyła oprawa artystyczna Grupy MoCarta – kwartetu smyczkowego o charakterze kabaretowym, która zapewniła gościom wieczoru solidną porcję rozrywki oraz artystów Teatru Muzycznego Marty Burdynowicz i Marka Sadowskiego.

Na scenie artyści Teatru Muzycznego w Gdyni Marta Burdynowicz i Marek Sadowski
Na scenie artyści Teatru Muzycznego w Gdyni Marta Burdynowicz i Marek Sadowski
Z dotychczasowymi laureatami konkursu Gdynia bez barier można zapoznać się na stronie www.gdynia.pl.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 26.05.2022 12:02
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.05.2022 12:02
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona