Od 15 stycznia trwa rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. Wszystkie niezbędne informacje związane ze szczepieniami w Gdyni można znaleźć w specjalnie utworzonej zakładce #GDYNIASIĘSZCZEPI. Od 15 stycznia trwa rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. Wszystkie niezbędne informacje związane ze szczepieniami w Gdyni można znaleźć w specjalnie utworzonej zakładce #GDYNIASIĘSZCZEPI.
802 (411) 2007-04-27 - 2007-05-10

Spotkania, prelekcje, koncerty

W dniu 27.04.2007 r. o godz.19.00 w ramach Gdyńskich Pól Nadziei w Hotelu Nadmorskim przy ul. Ejsmonda 2 odbędzie się koncert charytatywny w wykonaniu Eleni. Bilety w cenie 30 zł. można nabyć przed koncertem.

***

Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra, Centrum Kultury w Gdyni oraz Miasto Gdynia zapraszają na recital organowy Mariusza Filończuka, wielokrotnego stypendysty Prezesa Rady Ministrów oraz Prezydenta Miasta Gdańska, który odbędzie się w przyszłą niedzielę, 29 kwietnia o godz. 19.00 w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Gdyni-Obłużu. W jego interpretacji usłyszymy dzieła Bacha, Bruhnsa, Buxtehudego oraz Mendelssohna.Recital organizowany jest w ramach cyklu „Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej” i już od ośmiu lat odbywa się w gościnnej dla muzyki świątyni.Wstęp wolny.

***

Towarzystwo Przyjaźni Polsko- Francuskiej, Oddział w Gdyni, zaprasza 27.04.07 (piątek) o godz. 17.00 do siedziby Towarzystwa w Gdyni przy ul. Starowiejskiej 54/4 członków i sympatyków na kontynuację spotkania poświęconego tematyce „Polacy w historii Francji”, które poprowadzi Marian Siekowski.

***

Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Gdyni serdecznie zaprasza 28.04.2007 r. o godz. 17.30 na wieczór filmowy oraz wykład pt. „Kinomatografia niemiecka”. Spotkanie prowadzone będzie w jęz. niemieckim w siedzibie Towarzystwa, przy ul. Świętojańskiej 132.
Wstęp wolny! Liczba miejsc ograniczona! Zgłoszenia wyłącznie telefonicznie w środę od 11.30 do 13.00, tel.(058) 698 98 53. Szczegóły: www.tpngdynia.dl.pl

***

Stowarzyszenie Concertino zaprasza w sobotę, 28 kwietnia o godz. 18.00 do sali kameralnej przy ul. Popiela 24 w Orłowie na kolejny koncert z cyklu „Gdyńskie Impresje Muzyczne 2007”. Wystąpią wybitni muzycy gdyńscy: pianista Bogdan Czapiewski oraz wiolonczelista Jerzy Wujtewicz w duecie z pianistką Jadwigą Lewczuk. W programie m.in. utwory Chopina, Szostakowicza, Serockiego. Wstęp wolny.

***

Pub „Tygiel”, ul. Władysława IV - zaprasza 6 maja br o godz. 19.30 na koncert The Włodek Stepuro- kabaret rockowy oraz covery rockowe-brzmienie akustyczne-unplugged.
Wstęp wolny!

***

Na wyjątkowe, dwudniowe spotkanie z filmem niezależnym zaprasza Klub Filmowy „Riwiera”. W dniach 8 i 9 maja zostaną zaprezentowane m.in. filmy z zasobów Federacji Niezależnych Twórców Filmowych. Swój udział w spotkaniu zapowiedzieli: Stanisław Puls należący do władz Światowej Unii Filmowej UNICA oraz Piotr i Dominik Matwiejczykowie. Początek spotkania 8 maja o godz. 18.00 w Klubie MW.
W związku z tym wydarzeniem Klub Filmowy „Riwiera” ogłasza konkurs dla kinomanów: Pięć pierwszych osób, które odpowiedzą na dwa pytania otrzyma wejściówki na WSZYSTKIE pokazy filmowe do końca 2007 roku.
Pytania:

1. Kim dla przedwojennej gdyńskiej „Riwiery” był Władysław Pikuziński ?
2. Rozszyfruj skrót OPFA.

Odpowiedzi należy przesyłać pocztą elektroniczną na adres: klubriwiera@interia.eu lub przekazać osobiście w Klubie MW przy ul. Zawiszy Czarnego 1.
Szczegółowe informacje na stronie www.klubriwiera.mw.mil.pl

***

Trójmiejskie Stowarzyszenie Fanów „Gwiezdnych Wojen” KAMINO, w porozumieniu z Miejską Biblioteką Publiczną w Gdyni, zaprasza wszystkich fanów i osoby zainteresowane „Gwiezdnymi Wojnami” na : IV otwarte spotkanie fanów Star Wars.
W programie: prezentacja nt. Zakonu Jedi, możliwość sfotografowania się z Rycerzami Jeddi, konkursy z nagrodami.
Spotkanie odbędzie się w sobotę 28 kwietnia o godzinie 14.00, w filii nr 15 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni, przy al. Marsz. Piłsudskiego 18.

***

28.04 /sobota/ godz.18 - NOMEANSNO, POTTY UMBRELLA/ bilety 40/50 zł
NOMEANSNO - hardcore punkowy zespół z Kanady. Jeden z najważniejszych zespołów alternatywnego grania na świecie. Trasa promuje ich ostatnie doskonałe wydawnictwo „All Roads Lead To Ausfahrt”.
POTTY UMBRELLA - projekt uboczny muzyków wcześniej grających w zespołach Something Like Elvis i Tissura Ani.
29.04 /niedz/-godz.19.00-ROYAL CROWN REVUE, MR. IRISH BASTARD.
Bilety 32/40 zł.
ROYAL CROWN REVUE orkiestra z Zachodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych, która jest odpowiedzialna za wielki powrót popularności swingu w U.S.A i Europie. Koncert zarówno dla fanów jazzu, jak i ska, rockabilly, punków czy skinheadów.
MR.IRISH BASTARD - folk punk z Niemiec.
***
Fundacja Kultury Liberty, Klub Muzyczny UCHO oraz
Wydawnictwo  CZARNE zapraszają
w cyklu  „OD DESKI DO DESKI”
na spotkanie z Ewą Kujawską autorką książki „DOM MAŁGORZATY”
10 maja  2007, godzina 19.00
CYGANERIA, ul. 3 Maja 27 w Gdyni
Spotkanie poprowadzi Joanna Cieplińska
 

 

Ewa Kujawska - urodziła się w Ustce. Absolwentka kulturoznawstwa UAM Poznań. Mieszka w Puszczykowie pod Poznaniem. Za powieść "Dom Małgorzaty" otrzymała Nagrodę Fundacji Kultury.

„Historia opowiedziana w Domu Małgorzaty nie jest historią przyjaźni. Jest historią czy też zapisem - kroniką narodzin szacunku, tolerancji, uczenia się drugiego człowieka, dostrzegania tego wszystkiego, co dla niego ważne. Bohaterowie tej historii to dwie kobiety, Dom i Pamięć. Wszyscy na równych prawach."

Ewa Kujawska

Małgorzata i Hildegard, dwie kobiety, które wojna pozbawiła dotychczasowego życia, przez jakiś czas zmuszone są mieszkać w jednym domu. Dla Polki jest on symbolem początku, dla Niemki - ostatnią nicią, wiążącą ją z przeszłością i z utraconymi bliskimi. Kobiety powoli przełamują milczenie i nienawiść. Podczas wojny radziły sobie z bólem, zachowując pozory normalności, wprowadzając się w cykl mechanicznych obowiązków. Czasem rozmawiały z widmami, zaklinały rzeczywistość, patrząc na drogę, przygotowując posiłki dla nikogo. Dom Małgorzaty to przejmująca historia o traceniu i nadziei, o sile, która pozwala człowiekowi znieść ból i tęsknotę. Opowieść o dewastacji, jaką niesie ze sobą wojna.

„To piękna i mądra książka, której warstwa realistyczna wzbogacona jest o coś, co można by nazwać magicznością, ale to złe słowo. Mówienie o jej poetyckości też byłoby nie na miejscu, bo Dom Małgorzaty jest zakrojony epicko, jak powieści Wiesława Myśliwskiego. Historia tytułowego domu, który najpierw jest domem Hildegard, to historia dwóch kobiet, dwóch rodzin, historia Polki i Niemki, historia przesiedlenia, wrogości i dziwnej bliskości, która między tymi kobietami się rodzi. Wchodząc w świat tej powieści, zapomina się o dookolnym świecie, choć ten drugi wciąż przypomina, jak bardzo taka powieść jest potrzebna.” Bohdan Zadura

„Opowieść o Domu Małgorzaty to książka głęboko poruszająca, niezwykła, życie codzienne opisane w tej książce przeniknięte jest metafizyką.” Stefan Starczewski