823 (432) 2007-10-05 - 2007-10-11

Match Racing - co to jest?

W dniach 5-7 października 2007 w Gdyni na Zatoce Gdańskiej, bardzo blisko Bulwaru Nadmorskiego na pożegnanie sezonu odbędą się żeglarskie Mistrzostwa Polski w Match Racingu 2007. W regatach wystartuje osiem najlepszych polskich załóg, które wyłoniono w kolejnych eliminacjach odbywających się w Warszawie, Krakowie, Gdyni i Płocku. Wystartują także trzy ekipy zagraniczne. Zakończenie regat w niedzielę 7 października br. o godz. 15.00. Wręczenie pucharów najlepszym odbędzie się na tarasie Akwarium Gdyńskiego.
Co to jest „match racing"?
Żeglarstwo meczowe (match - racing) jest bardzo popularną formą żeglarstwa. W tej formule rozgrywane są najbardziej prestiżowe "przybrzeżne" regaty na świecie - Puchar Ameryki.
Match racing, to seria krótkich i dynamicznych pojedynków jeden na jednego. Dzięki temu wyścigi są bardzo widowiskowe, przyciągają uwagę i są przejrzyste nawet dla osób, które na co dzień nie interesują się żeglarstwem regatowym. Jest to jednak bardzo wymagająca forma ścigania się - od załóg wymaga perfekcyjnego wręcz opanowania techniki prowadzenia łódki, zgrania, zrozumienia i wykorzystywania przepisów.
Regaty rozgrywane są na krótkiej trasie, zazwyczaj przy dużym zainteresowaniu publiczności. Trasa wyścigu to dwa okrążenia po 300 - 500 m każde, a wyścig tak naprawdę zaczyna się już pięć minut przed startem. Podczas tych pięciu minut załogi starają się wywalczyć jak najlepszą pozycję startową, jednocześnie przeszkadzając w tym swoim przeciwnikom. Każdy mecz sędziowany jest przez arbitrów, protesty do których dochodzi bardzo często rozstrzygane są bezpośrednio na wodzie. Za złamanie przepisów załoga karana jest karnym zwrotem o 270 stopni.
Fakt, że ścigają się tylko dwie łódki, pozwala zarówno atakować i bronić się na wiele różnych sposobów - nie trzeba płynąć optymalnie żeby wygrać.
Zapraszamy zatem do kibicowania żeglarzom. Najlepszy widok - z Bulwaru Nadmorskiego.
Organizatorem gdyńskiej imprezy jest YKP Gdynia i MT Partners.

• ikonaOpublikowano: 04.10.2007 00:00

Autor: Aleksandra Krzymińska