827 (436) 2007-11-09 - 2007-11-15

11 listopada - Gdyńskie Urodziny Niepodległej

11 listopada Gdynia tradycyjnie bardzo uroczyście świętuje kolejne rocznice odzyskania w 1918 r. przez Polskę niepodległości. Również w 2007 r. Gdyńskie Urodziny Niepodległej będą z pewnością jak zawsze w naszym Mieście bardzo patriotyczne, wzruszające i zarazem radosne. I wezmą w nich jak zawsze udział - nieprzebrane rzesze gdynian! A Miasto nasze będzie pięknie udekorowane narodowymi flagami - także jak co roku!
Jednym z głównych akcentów uroczystości będzie Parada Niepodległości - bardzo stylowa, odwołująca się do epoki, w której odradzała się Polska i powstawało nasze Miasto. Rozpocznie się w samo południe! Przejdzie tradycyjnie, od Placu Konstytucji, ul. 10 Lutego aż pod Płytę Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki. Wezmą w niej udział m.in: Gdyński Szwadron Krakusów, Kurkowe Bractwo Strzeleckie, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Lądowej Obrony Wybrzeża, Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej, Akademia Marynarki Wojennej (oddział podchorążych), Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej, Stowarzyszenie Mechaników Morskich, Stowarzyszenie Elektryków Okrętowych, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Orkiestra Stoczniowa, ZHP i ZHR, szkoły gdyńskie, Gdyński Uniwersytet Trzeciego Wieku, YMCA Gdynia, artyści Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej Stowarzyszenie Miłośników Samochodów Zabytkowych w swych wspaniałych maszynach. Nie zabraknie symbolicznych postaci.
W rolę marszałka Józefa Piłsudskiego, już po raz czwarty wcieli się Radosław Tyślewicz (tym razem nie na kasztance, lecz w zabytkowym automobilu...), a w rolę gen. Józefa Hallera - Konrad Brodewicz - obaj wyposażeni będą m.in. w oryginalne szable z epoki.
Po wspólnej fotografii Gdynian (o godz. 13.30 przed Centrum Gemini) rozpocznie się wielogodzinny program pod hasłem „Muzyka, historia, styl ... Gdyńskie Urodziny Niepodległej" w Centrum Gemini. W programie: wystawy - „Modernizm w Polsce na przykładzie Gdyni i Katowic" oraz „85-lecie portu w Gdyni", program rozrywkowy „Moja Gdynia", w którym wystąpią: Zespół Detko Band z klimatycznym kocertem „Glenn Miller i inni", a wiązankę przedwojennych szlagierów filmowych oraz piosenki z musicali „Chicago" i „Kabaret" zaprezentują artyści Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej. Big Band Ireneusza Stromskiego - zagra piosenki „Znane, lubiane i sercu bliskie", a na deser Dorota Lulka, aktorka Teatru Miejskiego zaśpiewa piosenki francuskie m.in.z repertuaru Edith Piaf. Ona też poprowadzi ten program wraz z Mirosławem Nowakiem.
Nie zabraknie spotkań z książką - autorami i wydawcami publikacji o Gdyni i tematyce morskiej.
Dla kolekcjonerów - pamiątkowe stemple.
Oczywiście - wstęp wolny!
***.
Ponadto tego dnia...
- o godz. 17.00 w sali widowiskowej Domu Rzemiosła, ul. 10 Lutego - pierwszy po letniej przerwie koncert z cyklu NIEDZIELA MELOMANA. Wystąpi: Orkiestra Kameralna HANSEATICA, soliści: Robert Kwiatkowski - koncertmistrz, skrzypce, Karolina Piątkowska-Nowicka - skrzypce, Łukasz Lisowski - altówka, Błażej Goliński - wiolonczela.
W programie: F.Geminiani, G.Ph.Telemann, A.Vivaldi. Prowadzenie koncertu - Krzysztof Dąbrowski.
Bilety w cenie 10 zł do nabycia w PTTK, ul. 3 Maja 27 w Gdyni oraz na godzinę przed koncertem.
- odbędzie się w Gdyni Jubileuszowy X Jesienny Bieg Niepodległości. Biegi zaplanowano w kilkunastu kategoriach wiekowych na różnych dystansach: od 1000 metrów dla szkół do 10 000 metrów dla osób dorosłych. Rozegrane zostaną 4 biegi z osobnym podziałem na: szkoły podstawowe (1000m), gimnazjalne (1500m), ponadgimnazjalne (2500m) oraz Bieg Główny na dystansie 10000 metrów.
Start i meta wszystkich biegów zlokalizowana będzie w Alei Topolowej przy plaży Śródmieście. Trasa biegu przebiegać będzie wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego. Oficjalne otwarcie zawodów o 11.00. Wręczenie nagród w Contrast Cafe o godz.14.15.
Przypomnijmy, że w jesiennych biegach w poprzednich edycjach startowali już czołowi polscy zawodnicy, medaliści Mistrzostw Polski oraz wielokrotni reprezentanci naszego kraju, tacy jak: Adam Dobrzyński, Jan Białk, Piotr Pobłocki, Waldemar Lisicki, Arleta Meloch, czy Maria Maj.
***
Tu kupisz flagi!
Zbliża się Święto Niepodległości. Niech nasze miasto tego dnia wygląda uroczyście. To zależy także od każdego z nas!
Podajemy listę punktów, w których można kupić w Gdyni flagi narodowe i bandery: Sklep „J.L.", ul.10 Lutego 30, Hala targowa ul.Wójta Radtkego 36/40 Art. Szkolne Box nr.11, Hotel Gdynia /Kiosk, ul. Armii Krajowej 22, Urząd Miasta/Kiosk/, al. Marsz. Piłsudskiego 52, Informacja turystyczna (dworzec PKP), Sklep „Desant", ul. Portowa 4, PHU "Clipper", al. Jana Pawła II 11, „In Medio", („Gemini"), al. Jana Pawła II 14, „In Medio", ul.Świętojańska 62, „Cepelia", ul. Świętojańska 2/4, „Ars CHristiana", ul. 10 lutego, Sklep harcerski „Druhna" ul.10 lutego 23.
Sprzedaż hurtowa: P.P.H.T. „POLUS TOURIST", ul. Sucharskiego 11/A/4, tel/fax: (058) 782 76 17, (058) 625 37 27, 0504018493.

  • ikonaOpublikowano: 08.11.2007 00:00
  • ikona

    Autor: Aleksandra Krzymińska

ikona