831 (440) 2007-12-07 - 2007-12-13

Zegar do wymiany

Gdynianie, którzy przywykli do korzystania z zegara umieszczonego na budynku Urzędu Miasta (róg al. Marsz. Piłsudskiego i ul. Świętojańskiej) zauważyli zapewne jego... zniknięcie. Zegar bowiem poddawany jest kompletnej wymianie mechanizmu, a także odnowieniu obudowy.

Stary mechaniczny zegar służył już bardzo wiele lat i ostatnio, coraz częściej ulegał awariom. Na rynku nie ma już części zamiennych do rozmaitych jego podzespołów. Decyzja mogła być tylko jedna - zakup nowego już w pełni elektronicznego zegara, opartego na technologii diod świecących (typu LED).

Nowy zegar, zgodnie z obowiązującymi normami UE, będzie współpracował z systemem ogłaszania alarmów miejskich, sterowanych nadajnikami GPS oraz zarządzanych przez Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Gdyni. Na zegarze oprócz czasu i temperatury powietrza będzie również data. I ważna zmiana - cyfry będą znacznie lepiej widoczne niż dotychczas! Koszt wymiany zegara przy zastosowaniu obecnej, ale odrestaurowanej konstrukcji nośnej i obudowy wyniesie około 15.000 zł. Wykonawcą „elektroniki” będzie firma ELTIN ze Szczecina, która deklaruje, że zakończy prace do końca 2007 r.

Zatem, miejmy nadzieję, że Nowy Rok powitamy w Gdyni już „przy pomocy”... nowego zegara.