893 (493) 2009-03-13 - 2009-03-19

Podróżnicy odwiedzą Gdynię już po raz XI

Ucieczki przed szarżującymi słoniami w trakcie kilkutygodniowego marszu przez afrykańską dżunglę, zdobycie przez Kingę Baranowską dwóch ośmiotysięczników w ciągu jednego roku czy wyprawa z udziałem Leszka Cichego i Marka Kamińskiego na najwyższy szczyt Arktyki to ledwie ułamek tego, o czym będzie mowa podczas 11. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni.
Odbędą się one od 20 do 22 marca (piątek-niedziela). Po raz pierwszy w nowo wybudowanej Hali Sportowo - Widowiskowej GDYNIA przy ul. K. Górskiego 8.
Obiekt czynny dla publiczności:
20.03.2009 r. w godz. 9.00 - 24.00, 21.03.2009 r. w godz. 9.00 - 24.00, 22.03.2009 r. w godz. 9.30 - 21.00.
Wstęp wolny! Na ich zakończenie, po raz dziesiąty wręczone zostaną Kolosy - pierwsze i najbardziej prestiżowe polskie nagrody za podróżnicze dokonania roku.
Wstęp wolny!
Warto dodać, że gdyńskie spotkania podróżników to największa tego typu impreza w Polsce.
W ciągu trzech dni (od wczesnych godzin porannych do późnych wieczornych) swoje dokonania zaprezentuje publiczności ponad 60 prelegentów, wśród nich najwybitniejsi obecnie polscy podróżnicy, żeglarze i alpiniści. Zapowiada się kilkadziesiąt godzin pasjonujących historii oraz znakomitych zdjęć i filmów: pełny przegląd najciekawszych i najbardziej ambitnych polskich dokonań podróżniczych roku 2008.
Rocznicowy charakter całego wydarzenia stanowi okazję do przypomnienia osiągnięć i prelekcji, które na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat tworzyły charakter i historię Kolosów. Gośćmi imprezy będą laureaci prestiżowych statuetek z lat 1999 - 2008.
Jubileusz Kolosów to w głównej mierze zasługa Janusza Janowskiego, pomysłodawcy tej prestiżowej nagrody.
To właśnie on doprowadził do tego, że 10 lat temu w Wieliczce po raz pierwszy wręczono charakterystyczne statuetki i do dziś pozostaje siłą sprawczą całego przedsięwzięcia. Złożona z autorytetów Kapituła przyznaje nagrody i wyróżnienia w kategoriach „Podróże", „Żeglarstwo", „Alpinizm", „Eksploracja Jaskiń" oraz „Wyczyn Roku".
Wręczany jest także Super - Kolos (za całokształt osiągnięć) oraz Nagroda im. Andrzeja Zawady dla młodych globtroterów, która połączona jest z fundowanym przez prezydenta Gdyni grantem (10 tys. zł) na organizację kolejnej wyprawy.
Informacje także na stronach: www.kolosy.pl i www.gdynia.pl/spotkania
Organizatorami imprezy są: miasto Gdynia i agencja MART.

Poniżej program tej trzydniowej imprezy:

DZIEŃ WODY I FOTOPLASTYKONU
Piątek, 20 marca 2009

FOTOPLASTYKON cz. 1
9.30 - 12.45 BLOK I
Wyprawa Speleoklubu Bobry do Minye - najgłębszej jaskiniowej studni Oceanii
Tomasz Kuźnicki, Zenon Kondratowicz
Śladami rdzennych mieszkańców Kanady - Katarzyna Masin
Arabia: od starożytności po nowoczesność - Michał Witkiewicz
Brzmienia południowych Indii - Krzysztof Gruba
Region Khumbu: Himalaje dla każdego - Wojciech Zwierzyński
Filipiny: jeden kraj, 7107 wysp - Katarzyna Leończak, Jakub Świtoński
Chiny i ich odległe krainy - Ewa Burakiewicz
PRZERWA 12.45 - 13.15
„WODO-DZIAŁ"
13.15 - 15.55 BLOK II
Kajakiem przez Toskanię - Celina Mróz i Anna Michalak
Xingu 2008: wiosłując przez Terras Indigena - Iwona Opacian
Bajkał wpław - Wojciech Grzesiok
Ałtaj bliski sercu - Wiesław Michalak, Jarosław Frąckiewicz
„Dar Pomorza": podwójny jubileusz - Marek Twardowski, kpt.ż.w. Marek Marzec
Godz. 15.55 - 16.25 PRZERWA
16.25 - 19.30 BLOK III
Solo dookoła Europy: koncert na żaglach - Henryk Widera
„Victorią" dookoła świata - Kolos'04 - Michal Nešvara
Nahanni / Omo 2008 - Maciej Tarasin
Dwa lata głębokie - Kolos'99 - Krzysztof Starnawski
S/y „Generał Zaruski" - kpt. ż. w. Jerzy Jaszczuk
19.30-20.00 PRZERWA
FOTOPLASTYKON cz. 2
20.00 - 23.30 BLOK IV
Kamczatka: z niedźwiedziami na rybach - Żaneta i Jacek Govenlockowie
Libia i Szkocja: impresje - Joanna i Stanisław Strelnik
Spotkania na ścieżkach Afryki - Dorota Łajło
Absurd Expedition 2008: pustkowia Ameryki - Piotr Milaniak
Kamerun 2008 - Michał Szymański
Ekspedycja Muztagh Ata 2008 - Magdalena Czapluk, Wojciech Suchy, Paweł Fąferek
Curry Chaos Tour 2008 - Adam Szostek
Oko na Maroko - Mateusz Krakowiak


DZIEŃ PODRÓŻY I WYCZYNU
Sobota, 21 marca 2009

9.30 - 12.50 BLOK V
Granice bez barier: Azja Środkowa 2008 - Jacek Jarosik
Podróż poślubna dookoła świata - Jola i Jarek Kania
Żaglowozem przez Pustynię Gobi - Anna Grebieniow
Do ciepłych krajów - Paweł Wróblewski
Wczasy w Syrii, czyli misie w więzieniu - Jonasz i Romek Zańko
Rajd Lajkonika - „maluchami" do Mongolii - Rafał Łabuz, Tomasz Turchan
PRZERWA 12.50-13.20
13.20 - 16.30 BLOK VI
Solna karawana przez Saharę: Timbuktu-Taoudenni-Timbuktu - Jakub Pająk
Pielgrzymka pokoju: Rzym-Pekin 2008 - Damian Żurawski, Rafał Walezy
Prowadził ich los, czyli autostopem dookoła świata - Kolos'03 - Radosław „Chopin" Siuda
MUKONGO: Minkebe Expedition - Andrzej Muszyński
Zielony lądolód: Grenlandia 2008 - Grzegorz Gontarz, Szymon Gontarz, Piotr Zaśko
Godz. 16.30 - 17.00 PRZERWA
17.00 - 19.15 BLOK VII
Rapa Nui: jaskinie w „Pępku świata"
Z Przylądka Roca w Portugalii nad Cieśninę Beringa - Wielki Wyścig sto lat później - Romuald Koperski, Marian Pilorz, Viktor Makarovskiy
„Que te vaya bien!" - samotnie zimą rowerem przez Andy - Piotr Strzeżysz
Tribi Sun: saharyjskie serca - Beata Jakuszewska
19.15 - 19.45 PRZERWA
19.45 - 23.30 BLOK VIII
AP Expedition 2008: siedem miesięcy w drodze - Michał Apollo, Marek Żołądek
Rowerem do Ambinanitelo: 70 lat po Fiedlerze - Arkadiusz Ziemba, Piotr Sudoł, Zbigniew Sas
W Dolinie Baliem - pół wieku od neolitu - Anna i Jakub Urbańscy
W „Sercu Świata": Sierra Nevada de Santa Marta - Claudia Cardenas i Dominik Bac
„El Condor Rio Colca 2008" - AKT Watra
Rowerem na Igrzyska: Sopot - Pekin 2008 - Krzysztof Skok
„Burning Man", czyli siedem dni pustynnej utopii - Artur Filipczak


DZIEŃ GÓR I KOLOSÓW
Niedziela, 22 marca 2009

9.50 - 12.50 BLOK IX
Free Tibet Expedition 2008: lodowce Ameryki Północnej - Marek Klonowski, Tomasz Mackiewicz
Siwy Kocioł - nowa jaskinia w Tatrach - Filip Filar, Michał Parczewski
Lodowa Góra - Leszek Cichy
Każdy ma swoje Kilimandżaro - Janek Mela, Piotr Pogon
Dzień Niepodległości, czyli Pharilapcha w stylu alpejskim - Michał Król, Andrzej Sokołowski, Przemek Wójcik
12.50 - 13.20 PRZERWA
13.20 - 16.00 BLOK X
Dziewięć dni walki z zachodnią ścianą Asana - Kirgizja 2008 - Wojciech Kozub
Hochschartehöhlensystem - Zbigniew Rysiecki
Sezon na ośmiotysięczniki - Kinga Baranowska
Dziewicza ściana Kedar Dome - Kolos'99 - Janusz Gołąb
Kailasz - najświętsza góra świata - Marek Kalmus
16.00 - 16.30 PRZERWA
16.30 - 17.00
Koncert grupy „Własny Port"
17.00 - 19.00
Finał Kolosów
19.10 - 19.40
Samotny rejs dookoła świata - Krystyna Chojnowska - Liskiewicz
19.50 - 20.40 LOSOWANIE NAGRÓD DLA PUBLICZNOŚCI

Uwagi: Organizator zastrzega sobie możliwość zmian w programie.
Spotkaniom towarzyszy wystawa zdjęć uczestników Spotkań „FotoGlob". Można głosować na najciekawsze zdjęcie wystawy.
Również można głosować na najciekawszą prelekcję Spotkań. Na głosujących czekają atrakcyjne upominki.
Ponadto będzie prezentowana pozakonkursowa wystawa zdjęć z poprzednich edycji imprezy.
Szczegółowe informacje o Spotkaniach i programie imprezy - www.gdynia.pl/spotkania, www.kolosy.pl