901 (501) 2009-05-08 - 2009-05-14

Lecą żaglowce lecą, lecą... oczywiście do Gdyni!

logo - żaglowceJuż wiemy, że w dniach 2 - 5 lipca 2009 roku w Gdyni będziemy świadkami jednego z największych spotkań żaglowców w historii! Flota wybierająca się na gdyński zlot The Tall Ships' Races 2009 z każdym dniem bije kolejny rekord frekwencji!
29 kwietnia 2009 roku - lista zgłoszonych jednostek liczyła już sobie 110 pozycji, w tym 21 należących do klasy A (największych żaglowców świata).
Kolejny gość, którego pragniemy Państwu przedstawić, to bułgarska barkentyna Kaliakra, zawdzięczająca swą nazwę przylądkowi nad Morzem Czarnym, znanemu ze stromych skał o czerwonym zabarwieniu. Wybudowana w 1984 roku w Gdańsku Kaliakra jest siostrą polskich Pogorii i Iskry II. To kolejny z wielu żaglowców zaprojektowanych przez inżyniera Zygmunta Chorenia. Kaliakra wielokrotnie brała udział w The Tall Ships' Races a za swój największy sukces poczytuje sobie zajęcie trzeciego miejsca w regatach atlantyckich w 1992 roku upamiętniających pięćsetlecie odkrycia Ameryki. Portem macierzystym Kaliakry, żaglowca o czarnym stalowym kadłubie, jest Warna.Podczas licznych rejsów, mających głównie na celu szkolenie kadr bułgarskiej floty, na swoim pokładzie miała okazję gościć już wiele koronowanych głów i znanych osobistości.
***
Droga na zlot żaglowców The Tall Ships' Races 2009 Gdynia dla zmotoryzowanych stała się prostsza i łatwiejsza. Wszystko dzięki przygotowanej specjalnie na zlot funkcji w Auto Mapie - jednym z najpopularniejszych programów wykorzystywanych przez nawigacje GPS. Po wpisaniu haseł: „Zlot Żaglowców Gdynia", „Tall Ships' Races 2009" lub „Gdynia Zlot Żaglowców" Auto Mapa automatycznie wytyczy najdogodniejszą drogę na gdyński zlot z każdego miejsca w Europie.
To jednak nie koniec dobrych informacji! W każdy poniedziałek i piątek maja w ogólnopolskim wydaniu Gazety Wyborczej ukazują się ramki konkursowe zapraszające do udziału w zabawie esemesowej, w której do wygrania jest 40 najnowszych nawigacji GPS firmy Trak (model GPS 550), oczywiście wyposażonych w Auto Mapę.
Do udziału w losowaniu nagród uprawnione będą te osoby, które udzielą poprawnej odpowiedzi na pytanie związane z tematyką zlotu, zawarte w każdej z ośmiu ramek konkursowych.
Zapraszamy na oficjalną stronę Zlotu: www.gdynia.pl/zagle