913 (513) 2009-07-31 - 2009-08-13

Ogólnoświatowy Kongres Esperantystów

2.08.2009 r. w Gdyni będą gościć esperantyści z 5 kontynentów, z 24 państw,  uczestnicy Oficiala POST- KONGRESO de UEA. Spotkanie pokongresowe Światowego Związku Esperantystów odbywa się w dwóch miastach: w Malborku i Gdyni. W Gdyni odbędzie się uroczyste otwarcie POST-KONGRESO de UEA.

Program pobytu esperantystów w Gdyni (imprezy dostępne dla mieszkańców miasta):

- godz.14.00 – dla chętnych msza w Kościele Morskim, ul. Portowa 2, Podczas mszy zaśpiewa młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca z Gminy Linia, m. in. pieśni: Abba-Ojcze!, Święty uśmiechnięty, Barka - w języku esperanto.

- godz.16.00  –  udział w koncercie na Kamiennej Górze. Wystąpi: Świętojański Kwintet Blaszany, zaśpiewa Paulina Warczyńska - Gdyński Chór „ESPERANTO” pod kierownictwem Romualdy Inglot, który wykona w j. esperanto piosenki o Gdyni, o morzu i przyjaźni. Gdynianie będą mogli usłyszeć m.in. piosenki: Moja Gdynia, Morze nasze Morze. Będzie konkurs muzyczny - nagrody: słowniki polsko – esperanckie i esperanckie pamiątki.

- godz.18.00 -  zasadzenie na Kamiennej Górze dębu – upamiętniającego pobyt esperantystów.

Warto wspomnieć, że członkowie Esperanckiego Koła Konwersacyjnego w Gdyni przetłumaczyli internetową stronę miasta oraz turystyczny informator na język esperanto.