948 (548) 2010-04-19 - 2010-04-22

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- Wystawa Jubileuszowa - Pół wieku Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni 1959/1960 - 2009/2010. Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w sezonie 2009/2010 obchodzi jubileusz 50-lecia istnienia. W ciągu pięćdziesięcioletniej historii Teatru Miejskiego wielokrotnie zmieniała się jego formuła i nazwa. W salach Muzeum Miasta Gdyni prezentujemy zbiory artystyczne, zgromadzone w archiwum Teatru Miejskiego, dokumentujące życie teatru od 1959 roku do chwili obecnej: zdjęcia ze spektakli, fotosy aktorów, plakaty, afisze, programy teatralne, ulotki, zaproszenia, recenzje prasowe, projekty scenografii, projekty kostiumów, rekwizyty, elementy scenografii, kostiumy, nagrania spektakli teatralnych i teatralnej muzyki.
Wystawa czynna do 16 maja 2010.
- wystawa stała, eksponowana w Domku Abrahama przy ul. Starowiejskiej 30 w Gdyni pt.: „Zanim powstało miasto. Jak dawniej mieszkano".
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej informacji: www.muzeumgdynia.pl
***
Do 20 maja br. w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych - ul. 3 Maja 27/31 prezentowana będzie wystawa prac Jolanty (Żelaznej) Stapf pn. „Kocham kolor". Ekspozycję stanowią pejzaże, sztafaże oraz przedstawione w formie abstrakcyjnej twarze i portrety.
Autorka jest rodowitą gdynianką, absolwentką Politechniki Gdańskiej (studiowała na Wydziale Budowy Okrętów). Maluje od pięciu lat. Pierwsze prace powstawały pod kierunkiem art. plastyka Henryka Sokalskiego w Osiedlowym Domu Kultury na gdańskim Przymorzu. Tam też miała miejsce pierwsza wystawa tej autorki, kolejna w Osiedlowym Domu Kultury w Gdyni Witominie. Jolanta Stapf kontynuuje naukę malarstwa w gdańskiej Galerii Plastyków im. Mariana Mokwy „Za Murami". Tworząc, najchętniej posługuje się temperą, akrylem i olejem.
Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 19.30.
***
W Galerii „Ratusz" mieszczącej się na I piętrze Urzędu Miasta Gdyni warto obejrzeć bardzo ciekawą wystawę zdjęć Roberta Kwiatka. Autor zdjęć dorastał w czasie pontyfikatu Jana Pawła II i - jak sam o sobie mówi - dorastał przy Nim, najpierw jako uczestnik pielgrzymek Ojca Świętego do Polski, a następnie jako fotoreporter dokumentujący dla prasy Jego podróże. Wystawę można oglądać do 23 kwietnia od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malowanych płaskorzeźb Macieja Zabawy „DECHY w galerii „TYGIEL" w lokalu artystycznym „Tygiel" w Gdyni przy ul. Abrahama 86 (wejście od ul. Władysława IV k. Hossy). Wystawa będzie czynna do 28 kwietnia 2010 r. Maciej Zabawa, absolwent Wyższej Szkoły Sztuki Stosowanej w Poznaniu, gdzie w 2007 r. uzyskał dyplom z malarstwa ściennego u prof. Andrzeja Macieja Łubowskiego i malarstwa sztalugowego u prof. Wojciecha Sadleya. Uprawia malarstwo sztalugowe, zajmuje się ceramiką, rzeźbą i malarstwem na jedwabiu. Obecnie mieszka i tworzy w Pruszczu Gdańskim, gdzie ma własną pracownię. Bierze udział w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.www.artinfo.pl/profile. Wystawa dofinansowana przez Gminę Gdynia.
***
Galeria Malarzy Gdyni w Centrum Rozrywki Gemini (I piętro) zaprasza na wystawę Bogumily Gussmann pt. „W cichej przystani" do 7.05.2010 r. Wystawa czynna codziennie od godz. 12.00 do 20.00.
Bogumiła Gussmann od 1974 r. mieszka w Gdyni. Ukończyła Uniwersytet Gdański gdzie studiowała fizykę i dodatkowo astrofizykę. Pomimo zamiłowania do nauk przyrodniczych swój rozwój duchowy realizowała w poezji promując w 2007 r. pierwszy tomik wierszy „miłość...to chabrów zrywanie". Za wiersze „Byli tu" oraz „Noc była gwiaździsta" uzyskała wyróżnienie - V/2007 - w I Konkursie Poetyckim pt. „Życie". W marcu bieżącego roku autorka wystawy została laureatką VI Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Plastycznej Nauczycieli „Chromy i Achromy".
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Anny Kaczor „Sen o Supraślu" do galerii „PROFILE" w Gdyni przy ul.Wojewódzkiej 7 (Wzgórze św. Maksymilana) w dniach od 19 kwietnia do 10 maja 2010r. w godz. od 12.00 do 18.00; www.artinfo.pl/profile, tel. 58 622 33 11.
Anna Kaczor - absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu, Wydziału Edukacyjno - Filozoficznego Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku i Studiów Podyplomowych - SZTUKA. Maluje i bierze udział w wystawach środowiskowych i ogólnopolskich. Pokazuje swoje piękne prace na wystawach indywidualnych. „Sen o Supraślu" - to powrót do lat dziecinnych....Supraśl - jak mówi artystka - to jeden z najbardziej urokliwych i malowniczych zakątków.
***
Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 3, ul. Morska 113 zaprasza do zwiedzania wystawy „Mała galeria twórców ludowych" prezentującej prace Zbigniewa Formeli z Redy i Bronisława Melzera z Rumi. W skład ekspozycji wchodzi blisko 20 obrazów ukazujących kaszubski krajobraz, architekturę, przydrożne kapliczki i krzyże. Wystawa prezentowana będzie do 30 maja 2010 r.