963 (563) 2010-08-06 - 2010-08-12

Co nowego w Studiu HARPOON FILMS?

Gdyńskie Studio HARPOON FILMS, znane z cyklu fabularnego „Dekalog 89+", realizuje obecnie równolegle kilka nowych produkcji dokumentalnych. Studio działa w ramach Wydawnictwa Pedagogicznego OPERON i Fundacji Instytut Promocji Edukacji. Jego szefem jest Andrzej Mańkowski - scenarzysta, reżyser i producent filmowy, autor m.in. nagrodzonego laurem Prix Italia 2007 dokumentu „Lekcja muzyki".
Realizowane obecnie projekty to:
- film „Odyseja Umysłu" w reż. Marcina Sautera, który ukazuje kulisy polskiej edycji międzynarodowego programu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży „Odyseja umysłu";
- film „Kazimierz Prószyński - człowiek, który stworzył film" na podstawie scenariusza Bartosza Paducha i Andrzeja Mańkowskiego, poświęcony postaci wybitnego polskiego wynalazcy i pioniera światowego kina - Kazimierza Prószyńskiego;
- film „Historii Polskiej Marynarki Wojennej 1918 - 1947" w reż. Marcina Borhardta, pierwszy z dwóch pełnometrażowych dokumentów opisujących dzieje polskiej floty wojennej i związanych z nią ludzi.
Najważniejszym projektem realizowanym w ostatnim czasie przez gdyńskie Studio Filmowe HARPOON FILMS był cykl fabularny „Dekalog 89+" (www.dekalog89plus.pl), w ramach którego powstały dwa pełnometrażowe filmy fabularne „Dekalog 89+ VOL. 1" i „Dekalog 89+ VOL. 2". W 20. rocznicę premiery słynnego „Dekalogu" Krzysztofa Kieślowskiego dziesięciu młodych reżyserów podjęło próbę odpowiedzi na pytania o moralność współczesnego człowieka - jak zmieniła się w ostatnich dwóch dekadach i czy biblijny Dekalog jest dla niej wciąż istotnym drogowskazem?
„Dekalog 89+ VOL. 1" i „Dekalog 89+ VOL. 2" były prezentowane na 34. i 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Do dystrybucji kinowej wejdą jesienią tego roku. Produkcje zostały także dostrzeżone przez zagraniczne festiwale i otrzymały zaproszenia m.in. na Polish Film Festival w Los Angeles oraz Film Festival Cottbus w Niemczech.