964 (564) 2010-08-13 - 2010-08-19

Walijski głos gdyńskiej IVONY

4 sierpnia podczas Festiwalu Eisteddfod, święta narodowego w Księstwie Walii, w Wielkiej Brytanii, odbyła się premiera nowego głosu syntezatora mowy IVONA gdyńskiej firmy IVO Software, który nazwany został Geraint.
To kolejny przykład udanej współpracy polskiej firmy z największą brytyjską organizacją charytatywną Royal National Institute of Blind People (Królewski Narodowy Instytut Niewidomych, RNIB). Dzięki walijskiemu syntezatorowi mowy RNIB będzie można pomóc wszystkim Walijczykom z problemami wzroku, przy zachowaniu ich suwerenności językowej, m.in. dostarczając treści elektronicznych książek, stron internetowych, rozkładów jazdy komunikacji publicznej oraz informacji zdrowotnych.
Do produkcji nowego walijskiego głosu po raz kolejny została wykorzystana technologia Rapid Voice Development (RVD) opracowana przez IVO Software. Technologia RVD pozwala na tworzenie nowych głosów syntezatora mowy w bardzo krótkim czasie. Nowy walijski język to kolejny dowód na możliwość stworzenia głosów syntezatora mowy IVONA w dowolnym języku.
Język walijski posiada status języka urzędowego w regionie Księstwa Walii. Na co dzień posługuje się nim 600 tys. mieszkańców Walii.
Próbki nagrania nowego walijskiego głosu Geraint można posłuchać na stronie internetowej: http://www.ivona.com/article.php?aid=384 .
IVO Software założyli dwaj absolwenci Politechniki Gdańskiej, Łukasz Osowski i Michał Kaszczuk. Od 2004 roku, dzięki wygranej w konkursie Gdyński Biznesplan, działają w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Firma tworzy i rozwija syntezator mowy IVONA - jeden z najlepszych na świecie. Wersje IVONA znajdują zastosowanie w biznesie, telekomunikacji, w codziennym życiu oraz rehabilitacji niewidomych i słabowidzących.