965 (565) 2010-08-20 - 2010-08-26

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- wystawa Andrew Andrzeja Laczynskiego pt. „Nokturn - Kolor". Wystawa gdynianina mieszkającego obecnie w Szwecji, przedstawia ukryte w cieniu fortepianu fajansowe ptaki, zdobione wzorami wykonanymi czarnym tuszem oraz rysunki wykonane tuszem, ukazujące polski pejzaż. W pracach widać zachwyt artysty nad polskim krajobrazem, który tak często inspirował również polskiego pianistę. Ptakom, symbolizującym wolność, towarzyszyć będzie malowany fajans projektowany dla Fabryki Fajansu we Włocławku. Wystawa czynna jest do 12 września 2010 r.
- VIII Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej - do 29.08. Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej funkcjonuje w Gdyni już od początku lat dziewięćdziesiątych XX w, początkowo jako Biennale. Prezentowali tu swoje prace artyści z całego świata: USA, Kanady, Izraela, Meksyku, Korei, Japonii i prawie całej Europy. Podczas tegorocznej pokonkursowej wystawy obejrzeć można sto najciekawszych prac.
- Wystawa „Krystyna Arska-Perepłyś. Tkanina - różne spojrzenia" - do 29.08. Krystyna Arska-Perepłyś obok projektowania na cele użytkowe, równolegle uprawia tkaninę unikatową, zwłaszcza gobelin, eksperymentując z tą techniką. Używa surowców prostych, surowych i szorstkich, takich jak sizal czy sznury konopne. Bada strukturę tkanin, ich wewnętrzne podziały i proporcje, w budowaniu kompozycji kieruje się logiką, jasnością i powściągliwością układów. W malarstwie na jedwabiu interesuje ją efekt miękkiego falowania barw na cienkiej płaszczyźnie, stosuje znakowania systemowe, nanoszone rysunkiem na materiał.
- wystawa stała, eksponowana w Domku Abrahama przy ul. Starowiejskiej 30 w Gdyni pt.: „Zanim powstało miasto. Jak dawniej mieszkano".
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej informacji: www.muzeumgdynia.pl.
***
Koło Plastyków im. prof. Wacława Szczeblewskiego zaprasza na wystawę malarską „Paleta barw" Elżbiety Kmak i Bożeny Fibik Beim. w siedzibie Towarzystwa Miłośników Gdyni przy ul. Władysława IV 51.
Elżbieta Kmak jest absolwentką PWSSP w Poznaniu. Zajmuje się malarstwem na szkle i jedwabiu. Bożena Fibik Beim ukończyła studia plastyczne na Uniwersytecie im. M. Kopernika w Toruniu. Uprawia malarstwo i rysunek. Obie panie pracują w Domu Kultury w Poznaniu jako instruktorki plastyki.
***
Galeria „Od czasu do czasu" zaprasza na wystawę „...a może morze...". Swoje prace o tematyce morskiej prezentuje 17 artystów m.in.: Bożena Lesiak, Michał Zaborowski, Jerzy Mierzejewski, Julita Malinowska i Barbara Gębczak - Janas, Piotr Kazigrotowski, Kasia Swinarska, Marek Okrassa, Joanna Ziółkowska, Janusz Osicki, Małgorzata Stankiewicz i Janina Karczewska-Konieczny.
Ekspozycja do 3.09.2010 r. Galeria ,,Od czasu do czasu", Gdynia, ul. Armatorów 31, wt.- pt. w godz. 12.00 - 18.00, sob.: 11.00 - 16.00, www.galeriaoddo.pl
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa prof. Aleksieja Bogustova z Białorusi „MAGIA". Wystawa odbędzie się w dniach od 23 sierpnia do 15 września 2010 r. w galerii „PROFILE" w Gdyni, ul. Wojewódzka 7 /Wzgórze św. Maksym./. Zapraszamy w godz. otwarcia galerii: poniedziałek - piatek 12.00 - 18.00 sobota 12.00 - 14.00. Kontakt: 58 622 33 11, kom. 696 023 935, www.artinfo.pl/profile. Wystawa dofinansowana przez Gminę Gdynia.
***
Klub Marynarki Wojennej „Riwiera" zaprasza na wystawę tkanin Aleksandry Bibrowicz-Sikorskiej pt. „Miniatura trójmiasta".
Wystawa w Małej Galerii im. admirała floty Andrzeja Karwety, ul. Zawiszy Czarnego 1 czynna do 31 sierpnia, od pon. do pt. w godz. 8.00 - 15.00 oraz w sob. i nd. na życzenie. Wstęp wolny. Aleksandra Bibrowicz - Sikorska - gdyńska plastyczka, artystka sztuki włókna. Zajmuje się tkaniną unikatową, miniaturami tkackimi, rysunkiem i malarstwem na jedwabiu. Z biegiem lat, obok malarstwa i rysunku, to właśnie tkanina stała się głównym „językiem" jej twórczości.
***
Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 3 przy ul. Morskiej 113 zaprasza do obejrzenia wystawy przedstawiającej prace nagrodzonych w I Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Świat wokół mnie" zorganizowanym przez Gdyńską Szkołę Społeczną pod kierunkiem Justyny Sudzik. Autorami prac są uczniowie klas 0-VI z województwa pomorskiego. Wystawa prezentowana jest w oknach biblioteki do 31 sierpnia 2010 r. 
***
Zapraszamy na wystawę zdjęć Jarosława Solarczyka i Jerzego Wąsowicza zatytułowaną: „Ro Ro NieZatapialny Stocznia Gdynia" poświęconej Stoczni Gdynia w galerii Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
Autorom zdjęć udało się pokazać to, co innym nie zawsze dane było zobaczyć.
Odwiedzili Stocznię, kiedy nie było mowy o jej zamknięciu. Byli w niej także później, gdy zaczął się trudny czas i rozpoczęto postępowanie kompensacyjne.
Zafascynowali ich ludzie i efekty ich pracy. Zafascynowało ich miejsce. Powstałe fotografie są swoistym zapisem niemal dwóch lat, w czasie których autorzy zdjęć przychodzili do Stoczni. Przywołują opowieść o niezwykłym miejscu i ludziach, którzy niejednokrotnie całe swoje zawodowe życie związali ze Stocznią Gdynia.
Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2010 r. (od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 18.00).
Wstęp wolny.
***
Od 20 sierpnia do 16 września br. w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych - ul. 3 Maja 27/31 prezentowana będzie wystawa p.n. „Przebudzenie".
Autorem prac jest Zbigniew Żułkiewicz. Będąc uczniem trzeciej klasy szkoły podstawowej w Tolkmicku bardzo poważnie potraktował zajęcia plastyczne. Pod okiem nieocenionej nauczycielki Pani Szymańskiej uczył się pilnie rysunku podczas zajęć w plenerze. Od 1967 r. mieszka i tworzy w Gdyni. Pan Zbigniew fascynował się twórczością Rembrandta, którego określa jako nauczyciela swoich pierwszych kompozycji na płótnie (portrety, martwa natura). W późniejszym okresie przewodnikiem stał się Salvador Dali. Styl swojej twórczość Autor nazywa dwoma określeniami - ekspresjonizmem abstrakcyjnym i realizmem ekspresjonistycznym z domieszką surrealizmu. „Tworzenie na płótnie i muzyka to nierozerwalna jedność. Bez muzyki nie stworzyłbym niczego..." - mówi o osobie.
Prace Zbigniewa Żułkiewicza prezentowane były na wystawach zbiorowych: w Muzeum Miasta Gdyni, w Starej Prochowni (Warszawa), gdyńskim EMPiK-u i Zakładowym Domu Kultury (ul. Polska).
Wernisaż odbędzie się 20 sierpnia (piątek) - godz. 17.00
Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 19.30.