966 (566) 2010-08-27 - 2010-09-03

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- wystawa Andrew Andrzeja Laczynskiego pt. „Nokturn - Kolor". Wystawa gdynianina mieszkającego obecnie w Szwecji, przedstawia ukryte w cieniu fortepianu fajansowe ptaki, zdobione wzorami wykonanymi czarnym tuszem oraz rysunki wykonane tuszem, ukazujące polski pejzaż. W pracach widać zachwyt artysty nad polskim krajobrazem, który tak często inspirował również polskiego pianistę. Ptakom, symbolizującym wolność, towarzyszyć będzie malowany fajans projektowany dla Fabryki Fajansu we Włocławku. Wystawa czynna jest do 12 września 2010 r.;
- VIII Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej - do 29.08. Podczas tegorocznej pokonkursowej wystawy obejrzeć można sto najciekawszych prac;
- Wystawa „Krystyna Arska-Perepłyś. Tkanina - różne spojrzenia" - do 29.08. Krystyna Arska-Perepłyś obok projektowania na cele użytkowe, równolegle uprawia tkaninę unikatową, zwłaszcza gobelin, eksperymentując z tą techniką. Używa surowców prostych, surowych i szorstkich, takich jak sizal czy sznury konopne. W malarstwie na jedwabiu interesuje ją efekt miękkiego falowania barw na cienkiej płaszczyźnie, stosuje znakowania systemowe, nanoszone rysunkiem na materiał;
- wystawa stała, eksponowana w Domku Abrahama przy ul. Starowiejskiej 30 w Gdyni pt.: „Zanim powstało miasto. Jak dawniej mieszkano".
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej informacji: www.muzeumgdynia.pl.
***
Galeria „Od czasu do czasu" zaprasza na wystawę „...a może morze...". Swoje prace o tematyce morskiej prezentuje 17 artystów m.in.: Bożena Lesiak, Michał Zaborowski, Jerzy Mierzejewski, Julita Malinowska i Barbara Gębczak - Janas, Piotr Kazigrotowski, Kasia Swinarska, Marek Okrassa, Joanna Ziółkowska, Janusz Osicki, Małgorzata Stankiewicz i Janina Karczewska-Konieczny.
Ekspozycja do 3.09.2010 r. Galeria ,,Od czasu do czasu", Gdynia, ul. Armatorów 31, wt. - pt. w godz. 12.00 - 18.00, sob. w godz. 11.00 - 16.00, www.galeriaoddo.pl
***
W galerii Ratusz już po raz drugi prezentowane są prace uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni Orłowie. Zachęceni ogromnym zainteresowaniem poprzednią wystawą z 2002 r. postanowiliśmy szerzej zaprezentować zakres kształcenia artystycznego w naszej szkole. Staraliśmy się również poprzez prezentację wybranych prac nauczycieli-artystów podkreślić relację mistrz-uczeń tak ważną dla kształcenia młodych talentów. Wachlarz dyscyplin artystycznych nauczanych w ZSP jest tak szeroki, że możemy pokazać zaledwie część prac powstałych w minionym roku. To przedsmak uczty duchowej, jaką jest wystawa końcoworoczna, gdzie przestrzenie szkolnych pracowni stają się wielką galerią sztuki. ZSP szczyci się bogatą historią, sławnymi absolwentami, świetną kadrą nauczycielską. Kontynuujemy najlepsze tradycje państwowej edukacji artystycznej. Pieczę nad szkołą sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyjątkowe położenie szkoły nad samym morzem stwarza warunki sprzyjające nauce i twórczej pracy. Nauka w Zespole Szkół Plastycznych przebiega wielokierunkowo. Uczniowie zdobywają wiedzę i umiejętności w specjalnościach artystycznych z dziedziny reklamy wizualnej, fotografii, projektowania przestrzeni użytkowej, ceramiki, metaloplastyki i snycerstwa. Rozwój wrażliwości, wyobraźni oraz intelektu wspomagany jest nauczaniem historii sztuki, rysunku, malarstwa, rzeźby oraz podstaw projektowania.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa prof. Aleksieja Bogustova z Białorusi „MAGIA". Wystawa otwarta do 15 września 2010 r. w galerii „PROFILE" w Gdyni, ul. Wojewódzka 7 /Wzgórze św. Maksym./. Zapraszamy w godz. otwarcia galerii: poniedziałek - piatek 12.00 - 18.00 sobota 12.00 - 14.00. Kontakt: 58 622 33 11, kom. 696 023 935, www.artinfo.pl/profile. Wystawa dofinansowana przez Gminę Gdynia.
***
Klub Marynarki Wojennej „Riwiera" zaprasza na wystawę tkanin Aleksandry Bibrowicz-Sikorskiej pt. „Miniatura trójmiasta".
Wystawa w Małej Galerii im. admirała floty Andrzeja Karwety, ul. Zawiszy Czarnego 1 czynna do 31 sierpnia 2010 r., od pon. do pt. w godz. 8.00 - 15.00 oraz w sob. i nd. na życzenie. Wstęp wolny.
***
Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 3 przy ul. Morskiej 113 zaprasza do obejrzenia wystawy przedstawiającej prace nagrodzonych w I Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Świat wokół mnie" zorganizowanym przez Gdyńską Szkołę Społeczną pod kierunkiem Justyny Sudzik. Autorami prac są uczniowie klas 0-VI z województwa pomorskiego. Wystawa prezentowana jest w oknach biblioteki do 31 sierpnia 2010 r. 
***
Zapraszamy na wystawę zdjęć Jarosława Solarczyka i Jerzego Wąsowicza zatytułowaną: „Ro Ro NieZatapialny Stocznia Gdynia" poświęconej Stoczni Gdynia w galerii Pomorskiego Parku Naukowo - Technologicznego. Autorom zdjęć udało się pokazać to, co innym nie zawsze dane było zobaczyć. Odwiedzili Stocznię, kiedy nie było mowy o jej zamknięciu. Byli w niej także później, gdy zaczął się trudny czas i rozpoczęto postępowanie kompensacyjne.
Zafascynowali ich ludzie i efekty ich pracy. Zafascynowało ich miejsce. Powstałe fotografie są swoistym zapisem niemal dwóch lat, w czasie których autorzy zdjęć przychodzili do Stoczni. Przywołują opowieść o niezwykłym miejscu i ludziach, którzy niejednokrotnie całe swoje zawodowe życie związali ze Stocznią Gdynia.
Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2010 r. (od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 18.00). Wstęp wolny.
***
Do 16 września br. w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, ul. 3 Maja 27/31 prezentowana będzie wystawa pn. „Przebudzenie". Autorem prac jest Zbigniew Żułkiewicz. Od 1967 r. mieszka i tworzy w Gdyni. Pan Zbigniew fascynował się twórczością Rembrandta, którego określa jako nauczyciela swoich pierwszych kompozycji na płótnie (portrety, martwa natura). W późniejszym okresie przewodnikiem stał się Salvador Dali. Styl swojej twórczość Autor nazywa dwoma określeniami - ekspresjonizmem abstrakcyjnym i realizmem ekspresjonistycznym z domieszką surrealizmu. „Tworzenie na płótnie i muzyka to nierozerwalna jedność. Bez muzyki nie stworzyłbym niczego..." - mówi o osobie. Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 19.30.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę artystycznych rodzin tworzących w różnych dziedzinach sztuki „POKOLENIA" zorganizowaną z okazji 30-lecia Solidarności/1980 - 2010/. Wystawa odbędzie się w dniach od 27.08 do 7.10.2010 r. w lokalu artystycznym „Tygiel" w Gdyni, ul. Abrahama 86 /wejście od ul. Władysława IV/. Wernisaż odbędzie się 26 sierpnia 2010 r., godz.19.00.
W wystawie udział biorą: Klementyna Janusz, Janina Karczewska - Konieczna, Barbara Konarska, Daria Sołtan - Krzyżyńska, Halina Stec.
Wstęp wolny.
www.artinfo.pl/profile, tel. 58 622 33 11
Wystawa została dofinansowana przez Gminę Gdynia.