968 (568) 2010-09-10 - 2010-09-16

Gdyński projekt najlepszy

Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni wygrało konkurs na projekt Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Gdyńska pracownia pokonała 128 konkurentów z całego świata. Zwycięzcy otrzymali 80 tys. euro i mają możliwość realizacji projektu. Ich koncepcja zakłada zwiedzanie przez publiczność muzeum od podziemi - od piekła wojny - aż do wieży, z której widać panoramę Gdańska. Budowa muzeum ma ruszyć w 2012 roku. Jego siedziba powstanie przy nabrzeżu kanału Raduni, w pobliżu ul. Wałowej. Uroczyste otwarcie planowane jest za 4 lata w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Dodajmy, że Studio Architektoniczne „KWADRAT" Sp. z o.o. z Gdyni istnieje od ponad 15 lat. Prowadzone jest przez Jacka Droszcza i Bazylego Domstę - wykładowców Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Pracownia wzięła udział w wielu konkursach architektonicznych, zdobywając w sumie ponad 40 nagród i wyróżnień. W kwietniu br. pracownia zajęła III miejsce w konkursie na koncepcję zagospodarowania Wyspy Spichrzów. Wcześniej wygrała konkurs organizowany przez Invest Komfort na projekt osiedla mieszkaniowego Motława Apartments w Gdańsku, a także zajęła II miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną Forum Morskiego w Gdyni.
Ich autorstwa jest również projekt budynku Vectra czyli kompleksu biurowo - hotelowo - rehabilitacyjnego, nagrodzonego przez Przewodniczącego Rady Miasta Gdyni za najlepszą Gdyńską Inwestycję Roku 2005 „Czas Gdyni".