972 (572) 2010-10-08 - 2010-10-14

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART i Muzeum Miasta Gdyni jako organizatorzy zapraszają do odwiedzenia wystawy pokonkursowej II Międzynarodowego Biennale Grafiki Cyfrowej - Gdynia 2010.
Wystawę będzie można oglądać do 31 października 2010 r. w Muzeum Miasta Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1.
Biennale Grafiki Cyfrowej jest jedynym tego typu przeglądem organizowanym w Europie. II Międzynarodowe Biennale Grafiki Cyfrowej - Gdynia 2010 jest drugą prezentacją skierowaną do artystów z kraju i zagranicy. Do konkursu zgłosiło się 120 twórców prezentując 236 prac, do II etapu zakwalifikowano 82 realizacje 76 artystów, w tym z z zagranicy (Kanada, Ukraina, Izrael, Finlandia, Węgry, Francja, Estonia...).
- Wystawa prac Adama, Joanny, Jakuba i Bartłomieja Błażejowskich - do 31.10.2010 r. Wywodząca się z Trójmiasta i artystycznie z nim związana rodzina Błażejowskich reprezentuje różne dziedziny sztuki. Wielokrotnie nagradzany Adam, ojciec trojga rodzeństwa, uprawia m.in. rzeźbę i kowalstwo artystyczne, a także aranżuje przestrzeń (ekspozycja na ORP Burza). Dzieci, absolwenci gdańskiej ASP, zajmują się: mieszkająca w Paryżu Joanna - projektowaniem mody prêt-à-porter, Jakub - rzeźbą, Bartłomiej - grafiką i projektowaniem wnętrz. Wystawa proponuje przegląd głównych zainteresowań artystów oraz ich najlepszych realizacji;
- wystawa stała, eksponowana w Domku Abrahama przy ul. Starowiejskiej 30 w Gdyni pt.: „Zanim powstało miasto. Jak dawniej mieszkano".
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej informacji: www.muzeumgdynia.pl.
***
Do 14 października br. w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, ul. 3 Maja 27/31 prezentowana jest wystawa p.n. „Orłowskie Pejzaże". Autorką prac jest Teresa Worotyńska. Maluje od kilku lat - pejzaże (szczególnie marynistyczne), kwiaty oraz martwą naturę, posługując się głównie techniką olejną i akrylem. Pierwsze znaczące obrazy powstały na warsztatach plastycznych organizowanych dla seniorów przez fundację „Senectus" w ramach GUTW oraz na zajęciach prowadzonych przez artystę malarza Marka Wróbla. Pani Teresa jest członkiem koła plastycznego przy klubie Marynarki Wojennej „Riwiera", którym opiekuje się Andrzej Sobieraj - malarz marynista. Prace Teresy Worotyńskiej prezentowane były na kilku wystawach zbiorowych. Aktualna jest drugą, indywidualną wystawą Autorki. Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 19.30.
***
Przy ul. A. Abrahama 27a w Gdyni otwarta została nowa galeria sztuki - „Galeria-pl". Obecnie prezentowane są tam fotografie wykonane przez prof. Waldemara Jamy z cyklu „Wizerunki".
Waldemar Jama ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jest profesorem na uczelniach w Katowicach i Gdańsku. Pojedyncze zdjęcia wykonuje rzadko - z reguły powstają całe cykle poświęcone określonym problemom. Typologiczne serie sięgają do traumatycznych doznań kulturowych. Dzięki temu fotografowane obiekty stają się czymś więcej niż były w swoim projekcie wyjściowym.
Wystawę można oglądać do 26 października, od poniedziałku do niedzieli. Wcześniej należy umówić się telefonicznie - kontakt: Piotr Laskowski, tel. 504 339 568.
***
Do 30 października 2010 w galerii „Profile" w Gdyni przy ul. Wojewódzkiej 7 /Wzgórze św. Maksymiliana/ obejrzeć będzie można wystawę towarzyszącą Biennale Grafiki Cyfrowej - Gdynia 2010. Jest to wystawa obrazów olejnych nieżyjącego już artysty malarza - Ryszarda Lecha - „PIKSELE". Wystawa będzie eksponowana w galerii „Profile" równolegle z wystawą pokonkursową II biennale. Ryszard Lech, artysta malarz, malował „pikselami". To on pierwszy zastosował je w malarstwie zanim pojawiły się w grafice cyfrowej - przewidział ich istnienie.
***
W kawiarni Cyganeria, ul. 3 Maja, oglądać można wystawę fotografii Waldemara Chucka.
***
Koło Plastyków im. prof.W.Szczeblewskiego przy Towarzystwie Miłośników Gdyni zaprasza na zbiorową poplenerową wystawę malarską członków Koła. Wystawę oglądać można do 2 listopada 2010 r. w siedzibie TMG w Gdyni przy ul. Władysława IV 51.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę zbiorową artystów z Koszalina „Koszalin w Gdyni" do lokalu artystycznego ERA ART - „TYGIEL" w Gdyni przy ul. Abrahama 86 (wejście od ul. Władysława IV) w dniach od 9 października do 16 listopada 2010 r. Wernisaż rozpocznie się 8 października 2010 r. o godz.19.00. Kontakt: tel. 58 622 33 11, www.artinfo.pl/profile. Wystawa dofinansowana przez Gminę Gdynia.