UWAGA. W piątek 30.09.2022r. w budynku Urzędu Miasta Gdyni zostanie przeprowadzona próbna ewakuacja. Więcej informacji w komunikacie.  UWAGA. W piątek 30.09.2022r. w budynku Urzędu Miasta Gdyni zostanie przeprowadzona próbna ewakuacja. Więcej informacji w komunikacie. 
976 (576) 2010-11-05 - 2010-11-11

Przeprowadzka storczyków z lotniska

Niezwykłą operację ekologiczną rozpoczęto 27 października 2010 r. na terenie lotniska Gdynia Kosakowo. Część z odkrytych w tym rejonie chronionych storczyków - kruszczyków szerokolistnych - została przeniesiona w bezpieczne dla wegetacji miejsce. 800 egzemplarzy chronionego storczyka odkryto na terenie, na którym powstanie terminal i budynki zaplecza obsługi Portu Lotniczego w Gdyni Kosakowie. Zarząd jego spółki podjął działania mające na celu ochronę tego gatunku. Jedną ze stosowanych metod jest tzw. metaplantacja, czyli przeniesienie osobników danego gatunku na nowe miejsce.
Wszystkie kruszczyki szerokolistne zostaną przeniesione na tereny Nadleśnictwa Gdańsk. Część (200 sztuk) posadzona będzie w obrębie Leśnego Ogrodu Botanicznego w Marszewie, w kolekcji gatunków chronionych, rzadkich i zagrożonych w naszym regionie. Kolekcja ta, poza funkcją edukacyjną, stanowić będzie swoistą ostoję - miejsce chroniące pulę genową populacji tych roślin. Pozostałe storczyki zostaną umieszczone w odpowiednich siedliskach lasów okalających tereny powstającego Portu Lotniczego.
Wszelkie działania wymagały konsultacji i pozwoleń uzyskanych z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku, przy współpracy z Katedrą Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Gdańskiego. Pojedynczy kwiat kruszczyka szerokolistnego jest niewielki (do 1 cm średnicy), o kolorze zielonkawym z fioletowo-czerwonym odcieniem. Kwitnie od czerwca do września. Zimuje w postaci kłącza (podziemnej łodygi). Zwykle spotykany jest w lasach i zaroślach, w półcieniu lub cieniu.