994 (594) 2011-03-18 - 2011-03-24

Nakręci sny osób (niewidomych)...

Filip Jacobson, student Gdyńskiej Szkoły Filmowej, poszukuje do swojego nowego projektu niewidomych osób, które chciałyby podzielić się swoimi marzeniami i snami. Ich historie wykorzystane będą w filmie dokumentalnym o roboczym tytule „Niewidome sny". Film ma być poetycką opowieścią o tym, co i jak śni się niewidomym od urodzenia. Autor projektu chciałby odpowiedzieć na pytania: Jak wygląda sen niewidomych ludzi?, Jak go odczuwają, postrzegają, pamiętają?, Jakie ich sny mają zapachy kształty, dźwięki?, Jakiego języka używają, żeby o swoich snach opowiedzieć?
Filip Jacobson przyznaje, że chciałby, by widzowie poczuli wszechświat emocji, odczuć i wrażeń ludzi niewidomych, którzy marzą, czują i mają wspomnienia oparte na dotyku, zapachu, dźwięku. Reżyser spróbuje oddać atmosferę snów za pomocą obrazu. Ponieważ świat ludzi niewidomych od urodzenia pozbawiony jest światła, autor odwoła się do kontrastów między jasnością i ciemnością, do cieni, czerni i bieli.
Wszystkie zainteresowane osoby niewidome, chcące wziąć udział w projekcie, proszone są o kontakt z Centrum Integracja Gdynia, które wspiera reżysera w poszukiwaniu bohaterów filmu, tel. 58 660 28 38 lub Gdyńską Szkołą Filmową, tel. 58 620 11 10.  

ikona