Trzy gdyńskie kąpieliska – Redłowo, Śródmieście i Babie Doły są otwarte dla mieszkańców i turystów.
Aktualności

Konferencja „Modernizm w Europie, modernizm w Gdyni”. Wystawy towarzyszące

Wystawa fotografii Michała Łukasika poświęcona architekturze modernistycznej Polski i Włoch towarzyszyć będzie 9. edycji konferencji

Wystawa fotografii Michała Łukasika poświęcona architekturze modernistycznej Polski i Włoch towarzyszyć będzie 9. edycji konferencji "Modernizm w Europie, modernizm w Gdyni".

9. międzynarodowa konferencja naukowa z cyklu „Modernizm w Europie, modernizm w Gdyni” potrwa od 21 do 23 września, a towarzyszyć jej będą wystawy – jedna poświęcona architekturze szeroko pojmowanego modernizmy Polski i Włoch, druga – prezentująca dorobek gdyńskich architektów pochodzenia żydowskiego z okresu międzywojennego.


Dziewiąta międzynarodowa konferencja naukowa z cyklu „Modernizm w Europie, modernizm w Gdyni” jest kontynuacją konferencji, które odbyły się w Gdyni w latach 2007-2021. Sesje w Gdyni są obecnie najważniejszym w Polsce, cyklicznym wydarzeniem o tej tematyce.

Tegorocznej edycji, która potrwa od 21 do 23 września i odbędzie się na Uniwersytecie Morskim w Gdyni, będą towarzyszyć dwie wystawy:

  • 21 września, godz. 19.00 – finisaż wystawy „Miejskie sieci modernizmu i rola architektów i architektek pochodzenia żydowskiego. Przykład Gdyni”, Gdynia InfoBox, ul. Świętojańska 30,
  • 22 września, godz. 18.00 – wernisaż wystawy „Modernizm. Architektura Polski i Włoch 1918 – 1943. Fotografie Michała Łukasika”, Galeria Wytwórni Pomysłów Studniak, ul. Abrahama 25.


Wystawa o dorobku gdyńskich architektów pochodzenia żydowskiego z okresu międzywojennego eksponowana jest w InfoBoxie od 27 czerwca b. r. i pisaliśmy o niej w artykule Gdyński modernizm – poznaj architektów żydowskiego pochodzenia.

Wystawa o architekturze modernistycznej Polski i Włoch prezentowana będzie w Galerii Wytwórni Pomysłów Studniak przy ul. Abrahama 25.

kolaż zdjęć - plakat zapowiadający wystawę architektury modernistycznej i portret autora, młodego mężczyzny.
Michał Łukasik (fot. Łuksza Siwiec) i jedna z jego fotografii architektury modernistycznej.


Michał Łukasik - absolwent Warszawskiej Szkoły Filmowej i Akademii Sztuk Pięknych – od kilku lat przemierza Polskę i Włochy fotografując najciekawsze przykłady architektury szeroko pojętego modernizmu m.in. racjonalizmu, novecento, funkcjonalizmu czy art deco.

W swoim projekcie autor porównuje Italię Benita Mussoliniego z Polską Józefa Piłsudskiego. W obu przypadkach modernizm narodził się z zupełnie innych potrzeb i przybierał znacznie różniące się od siebie formy. Jednak w kolejnych latach można było zaobserwować liczne podobieństwa zarówno w stylu budowania, jak i samym sposobie postrzegania architektury przez ówczesne władze i architektów. Na wystawie zobaczyć będzie można obiekty m.in. z Rzymu, Mediolanu, Neapolu, Bari, Warszawy, Gdyni, Krakowa czy Katowic. Zaprezentowane zostaną gmachy edukacji, władzy, sportu i kultury z lat 1918-1943.

Wystawę organizuje miasto Gdynia we współpracy z Włoskim Instytutem Kultury w Warszawie.

  • ikonaOpublikowano: 11.09.2023 13:46
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.09.2023 16:01
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także