Kultura

„Delicje” Izdebskiego walczą o Geneve Awards

Kadr z filmu „Delicje

Kadr z filmu „Delicje" w reżyserii Bartosza Izdebskiego // fot. Adam Kwiatkowski

Kolejny absolwent Gdyńskiej Szkoły Filmowej – prawdziwej kuźni talentów – bryluje na światowych festiwalach. Film dyplomowy Bartka Izdebskiego pt. „Delicje” otrzymał nominację do szwajcarskich Geneve Awards w kategorii najlepszy film studencki. Laureatów poznamy już 18 marca.

 
GAIFF to międzynarodowy festiwal dla filmowców z całego świata. Teraz wśród ubiegających się o nagrodę w kategorii najlepszy film studencki znalazły się „Delicje” Bartka Izdebskiego, absolwenta gdyńskiej filmówki. Zdobywców Geneve Awards poznamy 18 marca.
 
„Delicje” to krótkometrażowy film fabularny, prezentujący ostatnie chwile przed długim rozstaniem trójki przyjaciół z dzieciństwa. Wspomnienia wspólnych, dobrych chwil walczą tu z chęcią doświadczenia nowego, innego świata. Co zwycięży?

Przypomnijmy, że film Izdebskiego miał swoją premierę na zeszłorocznym Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.


Więcej o filmie


„Delicje” powstały na podstawie scenariusza Mikołaja Kowalskiego. Film opowiada o przyjaźni, a właściwie o ważnym momencie w jej historii – rozstaniu. Speedy chce wyjechać za granicę, a jego przyjaciel Oskar nie może się z tym pogodzić i próbuje do ostatniej chwili temu zaradzić.

Skąd się wziął tytuł flmu? Główny bohater cały czas podjada delicje, częstuje nimi innych, a w końcu stwierdza, że „są one jak przeznaczenie. Człowiek stara się uniknąć środka ciasteczka, a w końcu i tak na niego trafia”.

Może dlatego każdy z czwórki bohaterów ma inny sposób konsumpcji tych słodkości?

W filmie występują: Martyna Byczkowska, Nikodem Bogdański, Hubert Miłkowski (znany z serialu „W głębi lasu”) i Hubert Sycz. Ciekawostką jest fakt, że w „Delicjach” Miłkowski i Sycz grają przyjaciół, którymi są również w prawdziwym życiu.

Autorem zdjęć do filmu jest Maciej Piórek, a fotosów z planu – Adam Kwiatkowski.

Zdjęcia do filmu były kręcone na peronie stacji „Rębiechowo”, dzięki pomocy PKP Polskich Linii Kolejowych SA i Zakładu Linii Kolejowych w Gdyni.

  • ikonaOpublikowano: 16.03.2023 09:56
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.03.2023 12:44
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także