Kultura

Nowa wystawa w Muzeum Emigracji

materiały promocyjne

materiały promocyjne

Opowieść o losach polskich osadników w Ameryce Południowej na przełomie XIX i XX wieku, a także próba spojrzenia na kwestię migracji jako wspólną wędrówkę ludzi, roślin, tradycji i idei. Tak prezentuje się „Klimaks” - nowa wystawa czasowa przygotowywana w gdyńskim Muzeum Emigracji. Wernisaż zaplanowano na 25 czerwca.


Historia, prezentowana na wystawie „Klimaks” wydarzyła się naprawdę, jednak nigdy nie została przedstawiona w ten sposób. Opowiada o relacji łączącej człowieka i jego środowisko naturalne z perspektywy wyjazdów Polaków do Ameryki Południowej na przełomie XIX i XX wieku. Twórcy ekspozycji stawiają zwiedzającym pytanie: jak możemy budować bardziej partnerskie relacje z przyrodą i na nowo spojrzeć na historię polskich emigrantów w Ameryce Południowej?

Wystawa składać się będzie m.in. z cyklu fotografii „Czekając na śnieg” autorstwa Marianny i Katarzyny Wąsowskich. Zobaczymy tam zdjęcia wykonane przez autorki, archiwalne dokumenty i rodzinne albumy pochodzących z Argentyny i Brazylii. W dialog z obrazami wchodzi dziewięć krótkich form literackich napisanych przez Urszulę Zajączkowską, poetkę, botaniczkę i artystkę.

Odwiedzający wystawę będą mogli podziwiać też skrzynkę Warda – specjalne, szklanego pudło, zaprojektowanego przez Nathaniela Bagshaw Warda w XIX wieku. Skrzynia ta służyła do transportu roślin, pozwalając masowo przewozić je między kontynentami i uprawiać tam, gdzie wcześniej nie występowały.

Bogato przedstawiona zostanie również działalność Fundacji Biodiversitatis, która zajmuje się ochroną i badaniem gatunków roślin i zwierząt, występujących na zagrożonych zniszczeniem terenach leśnych w Kolumbii. Towarzyszy im również film „Stanhopea Tigrina” w reżyserii Macieja Dydyńskiego z poetycką narracją Julii Fiedorczuk.

Wystawa „Klimaks” wpisuje się w szeroką dyskusję dotyczącą dziedzictwa kolonializmu, skutków antropocenu, ale i ekologicznej odpowiedzialności muzeów. Właśnie dlatego Muzeum Emigracji w Gdyni zdecydowało, że architektura wystawy zostanie stworzona z przekształconych z elementów poprzedniej ekspozycji, jaką był „Carboland”.

Wernisaż wystawy zaplanowano na 25 czerwca. Ekspozycja dostępna będzie w muzeum przy ul. Polskiej 1 do końca października. Wystawie towarzyszyć będą rozmaite wydarzenia, których program zostanie ogłoszony wkrótce.

Źródło: Muzeum Emigracji w Gdyni

  • ikonaOpublikowano: 14.06.2021 14:21
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.06.2021 14:30
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona