Co nowego

100 nowych aut i kolejne miasta w strefie

100 nowych aut i kolejne miasta w strefie carsharingu // fot. Traficar

100 nowych aut i kolejne miasta w strefie carsharingu // fot. Traficar

Usługa carsharingu w Gdyni i okolicach nieustannie się rozwija. Zwiększono zasięg strefy, a flotę zasiliło 100 nowych pojazdów. Kierunki rozwoju usługi zaproponowali sami użytkownicy, którzy wskazywali, gdzie najchętniej chcieliby móc pojechać.
 
Strefa Traficar wychodzi już poza granice Trójmiasta. Samochód możemy wynająć i zostawić również w Rumi, Pruszczu Gdańskim i w Kowalach. Razem z powiększeniem strefy pojawiło się u nas sto zupełnie nowych Renault Clio. Na ulicach Trójmiasta i okolic jeździ ich teraz 300.

- W ubiegłym roku to gdyński samorząd zapoczątkował prace nad carsharingiem w województwie pomorskim i dzięki naszej inicjatywie w sierpniu podpisany został list intencyjny, m.in. z udziałem firmy Traficar, Wejherowa, Redy, Rumi, Sopotu, Gdańska i Pruszcza Gdańskiego. Intensywne prace pozwoliły na wdrożenie usługi już pod koniec ubiegłego roku. Dzisiaj patrząc na ulice Trójmiasta, nie mamy wątpliwości, że to duży sukces i ogromne ułatwienie dla mieszkańców naszej aglomeracji. Rozszerzenie strefy o kolejne miejsca w Gdyni, ale też Pruszcz Gdański i Rumię to najlepsze potwierdzenie dobrze podjętej decyzji. To też poczucie satysfakcji z tego, że Gdynia pełni rolę lidera w innowacyjnych rozwiązaniach wpływających na jakość życia w naszym rejonie – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.
 
To właśnie Gdynia zainicjowała prace nad wprowadzeniem usługi carsharingu w Trójmieście. Dzięki niej część rodzin zrezygnowała z kupna drugiego czy kolejnego samochodu. Dla wielu osób jest to znaczne polepszenie jakości życia, bo mogą korzystać z samochodu wysokiej jakości.
 


- Trójmiasto to wyjątkowy obszar na mapie Traficara. Jeszcze przed startem usługi władze aglomeracji wykazały się dużym zrozumieniem i gotowością wsparcia dostawców usług carsharingowych, doceniając wygodę jaką rozwiązanie zapewni mieszkańcom. Tym bardziej cieszy nas, że użytkownicy w Trójmieście tak chętnie korzystają z usługi, czemu wyraz – wraz z sugestiami rozbudowy strefy – dają za pośrednictwem kanałów social media i poczty elektronicznej. Wsłuchując się w głosy mieszkańców i władz lokalnych zwiększyliśmy flotę samochodów i dokonaliśmy modyfikacji strefy tak, aby samochód na minuty można było znaleźć jeszcze bliżej domu, pracy i innych ważnych punktów weryfikowanych na podstawie mapy wypożyczeń – mówi Konrad Karpiński, dyrektor operacyjny w firmie Traficar.
 
By skorzystać z Traficara, należy zarejestrować się w systemie. Po uruchomieniu aplikacji za pomocą mapy użytkownik odnajduje najbliższy samochód, który może zarezerwować, a na dotarcie do auta ma 15 minut. Ceny za korzystanie z systemu są takie same we wszystkich miastach, gdzie działa usługa. Każdy przejechany kilometr kosztuje 0,80 zł, minuta jazdy – 0,50 zł, a minuta postoju – 0,10 zł. Traficar działa w oparciu o otwarty model parkowania (free-floating), co oznacza, że samochód można wypożyczyć i zwrócić w dowolnym miejscu w ramach strefy. W przypadku Trójmiasta mowa o jednej strefie usługi, co oznacza, że użytkownicy mogą przemieszczać się między miastami w ramach standardowej taryfy, tj. bez ponoszenia dodatkowych opłat.

  • ikonaOpublikowano: 02.05.2018 11:40
  • ikona

    Autor: Lechosław Dzierżak (l.dzierzak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.05.2018 11:48
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze