
Wszystkie pomysły gdynian zostały już opublikowane na podstronie internetowej Budżetu Obywatelskiego. Można się z nimi zapoznać oraz je skomentować. // fot. Laboratorium Innowacji Spolecznych
23.02.2023 r.
352 – tyle wniosków gdynianie złożyli do Budżetu Obywatelskiego 2023! 343 z nich to projekty dzielnicowe, a pozostałe 9 – miejskie. Teraz wszystkie zgłoszenia przejdą weryfikację formalną. Natomiast projekty miejskie zostaną dopracowane przez autorów i urzędników w trakcie konsultacji.
Etap składania wniosków w gdyńskim BO2023 trwał blisko miesiąc – od 23 stycznia do 20 lutego. Najwięcej wniosków wpłynęło online. Za pośrednictwem serwisu www.bo.gdynia.pl 331 wniosków, a za pośrednictwem platformy ePUAP - 13 wniosków. Formularzy papierowych – w siedzibie LIS, UrbanLab Gdynia oraz w domach sąsiedzkich w sieci Przystani złożono 8.– Możemy zdecydowanie powiedzieć, że czekaliśmy na pomysły mieszkańców i mieszkanek do samego końca. Ostatni wniosek do BO2023 został bowiem złożony w poniedziałek, 20 lutego, o godz. 23.57. Bardzo dziękujemy autorom i autorkom projektów za zaangażowanie, za wszystkie nadesłane pomysły. To właśnie ta chęć zmiany naszego miasta na lepsze napędza gdyński Budżet Obywatelski – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.Zgłaszane pomysły dzielnicowe mogły dotyczyć: komunikacji i organizacji ruchu, przestrzeni publicznej, sportu i rekreacji, zdrowia i polityki społecznej, edukacji, zieleni i ochrony środowiska oraz kultury. Z kolei projekty miejskie mogły zawierać się w zakresie tematycznym Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego, w tym także – od tego roku – dotyczyć ograniczenia emisji CO2 poprzez rozbudowę infrastruktury rowerowej.
Łącznie do rozdysponowania w tegorocznej – 10. już edycji BO – jest blisko 12 milionów złotych.
Wśród zgłoszonych pomysłów dzielnicowych najdroższy został wyceniony na 805 859 tys. zł, a najtańszy na 1450 zł.
Najwięcej projektów dzielnicowych złożono w Chwarznie-Wiczlinie i Chyloni (28), Wzgórzu św. Maksymiliana (26) oraz w Redłowie (23). Najmniej na Karwinach (8) oraz Oksywiu (10).
Z kolei projektów miejskich złożono 9.
Wszystkie pomysły gdynianek i gdynian zostały już opublikowane na podstronie internetowej Budżetu Obywatelskiego. Można się z nimi zapoznać oraz je skomentować.
21.02-23.06: WERYFIKACJA I UZUPEŁNIENIA W PROJEKTACH
Wszystkie złożone pomysły dzielnicowe będą teraz sprawdzane pod kątem wymogów formalnych.– Na tym etapie zwrócimy uwagę czy wnioski prawidłowo wypełniono, czy zawierają wszystkie niezbędne załączniki. Jeśli coś będzie wymagało zmian lub uzupełnienia, skontaktujemy się z autorami i autorkami – mówi Magdalena Warmowska, kierowniczka Działu Diagnoz i Partycypacji Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostki koordynującej gdyński Budżet Obywatelski.Informacja o wynikach weryfikacji ogólnej projektów dzielnicowych i miejskich zostanie opublikowana na stronie bo.gdynia.pl do 16 marca.
Gdy wniosek przejdzie pomyślnie weryfikację ogólną, trafi do odpowiednich jednostek lub wydziałów Urzędu Miasta. Urzędnicy sprawdzą, czy pomysł można zrealizować w zaproponowanym kształcie. Przenalizują zaproponowaną lokalizację oraz ustalą ostateczny zakres i wycenę projektu.
Wstępna analiza merytoryczna projektów miejskich odbędzie się przed spotkaniem autorów i autorek z urzędnikami. W trakcie tych konsultacji urzędnicy przedstawią proponowany zakres zmian czy uzupełnień, a potem wspólnie dopracują ich końcową formę. Ostateczna analiza merytoryczna projektów zakończy się w tym samym czasie, co pomysłów dzielnicowych, czyli do 23 czerwca.
Lista projektów dopuszczonych do głosowania zostanie ogłoszona do 18 sierpnia. Głosowanie potrwa od 4 do 18 września. Wyniki poznamy kilka dni później.
Opublikowano: 23.02.2023 08:35
Autor: Ksenia Pisera (k.pisera@lis.gdynia.pl)
Zaktualizowano: 24.02.2023 11:53
Zmodyfikował: Paweł Jałoszewski